Konya-6 °C
221 52 52

BASIN ODASI

Yazı Boyutu :

Konya İli Ekonomik Göstergeleri - Aralık 2012

Konya İli Ekonomik Göstergeleri - Aralık 2012 10 Aralık 2012 Pazartesi 11:22

Konya perakendesi Kasım ayında da düşmeye devam etti. Konya’da çalışan sayısı %10 arttı. Eylül ayında yükselme ivmesi gösteren ihracatımız Ekim ayında da yükselişe devam etti ve geçen yıla göre %13,5 oranında arttı.

Sayı:2012/099                                                                                                             Konu: Konya İli Ekonomik Göstergeleri                                                                                        

BASIN BÜLTENİ

Konya Ticaret Odası, Kasım ayı Konya İli Ekonomik Göstergeleri’ni yayınladı. Konya Ticaret Odası tarafından aylık yayınlanan Konya İli Ekonomik Göstergeleri bülteninde Konya Perakende Güven Endeksi (KOPE), KTO İstihdam İzleme Bülteni ve Konya Dış Ticaret Bülteni yer alıyor.

KOPE, PERKANDECİLERİN NABZINI TUTUYOR

Konya Ticaret Odası (KTO) ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) işbirliğinde gerçekleştirilen Konya Perakende Güven Endeksi Anketi (KOPE) Türkiye’nin, yerel düzeyde perakende sektöründeki eğilimleri ölçen ilk gösterge olarak Konya’da faaliyet gösteren perakendecilerin nabzı 10 aydır tutmaya devam ediyor. Konya Perakende Güven Endeksi (KOPE) ile Konya’daki perakende sektörünün Türkiye ve Avrupa Birliği üye ülkeleri ile karşılaştırılması mümkün hale gelmiştir.

Konya Perakende Güven Endeksi Anketi kapsamında Konya’nın merkez ilçeleri olan Karatay, Meram ve Selçuklu’da yiyecek, içecek ve tütün ürünleri, tekstil, hazır giyim ve ayakkabı, elektrikli ev aletleri, radyo ve televizyonlar, BYS mobilya, aydınlatma ekipmanı ve ev içi kullanım ürünleri, motorlu taşıtlar, birden fazla çeşit türde ürün satan büyük mağazalar ve diğer sektörlerde faaliyet gösteren 300 perakendeci ile her ay yüz yüze anketler yapılmaktadır.

- Konya Perakendesi Düşmeye Devam Ediyor

Eylül ayında negatif değer alarak düşen Konya Perakende Güven Endeksi, Ekim ayından sonra Kasım ayında da düşüşünü sürdürdü. Kasım ayında KOPE, sıfırın altında 6,6 değerini alırken Türkiye genelini temsil eden TEPE de sıfırın altında 7,3 değerini almıştır. KOPE geçen aya göre 2,4 puan, TEPE ise geçen aya göre 5,9 puan düşmüştür. AB-27 Perakende Güven Endeksi Kasım 2012’de artış göstermesine rağmen hem KOPE’nin hem de TEPE’nin altında kalmıştır. Hem Konya’nın hem de Türkiye’nin düşüşe rağmen Avrupa Birliği’nden daha iyi performans sergilediği görülmektedir.

Kasım 2012’de Konya’da faaliyet gösteren perakendecilerin yüzde 34’ü önümüzdeki 3 ayda işlerinde iyileşme beklerken, işlerinde kötüleşme bekleyenlerin oranı yüzde 36 düzeyindedir. Gelecek 3 aydaki satış beklentilerde geçen aya göre 1,3 puanlık artış olmuştur. Konya’da beklentiler Eylül ve Ekim ayında Türkiye’ye oranla düşük değer almıştı. Kasım ayında beklentiler Türkiye genelinin üzerinde değer almıştır.

- Kasım ayının yiyecek, içecek ve tütün ürünleri sektörü

Konya’da perakende sektöründe Kasım ayında en iyi performansı yiyecek, içecek ve tütün ürünleri alt sektörü sergilemiştir. Bu sektör dışındaki tüm sektörler Kasım ayında sıfırın altında değerler almışlardır. En olumsuz performansı ise elektrikli ev aletleri, radyo ve televizyonlar alt sektörü sergilemiştir. Geçen aya göre en fazla artış motorlu taşıtlar alt sektöründe olmuştur. En fazla düşüş elektrikli ev aletleri, radyo ve televizyonlar alt sektöründe olmuştur.

KONYA’DA SİGORTALI ÇALIŞAN SAYISI GEÇEN YILA GÖRE YÜZDE 10 ARTTI

Ağustos 2012’de sigortalı ücretli çalışanların sayısı Türkiye genelinde 11 milyon 716 bin olurken Konya’da ise 237 bin olmuştur. Ağustos 2011’den Ağustos 2012’ye sigortalı ücretli sayısı Türkiye’de 829 bin (yüzde 7,6) artarken Konya’da 22 bin (yüzde 10,2) artmıştır.

Konya, Ağustos ayı verilerine göre sigortalı ücretli çalışan sayısı en fazla olan iller arasında 8. sıradadır. Konya, 3 büyük şehrin yanı sıra Bursa, Antalya, Kocaeli ve Adana’nın arkasında yer almaktadır. Geçtiğimiz aylarda Konya, Adana’nın önünde iken Ağustos ayında gerisinde kalmıştır. Konya’yı Gaziantep, Tekirdağ ve Manisa takip etmektedir. Son 1 yıldaki sigortalı ücretli artışına en fazla katkı sağlayan iller arasında ise Konya 9. sırada yer almıştır.

Ağustos 2011’den Ağustos 2012’ye sigortalı ücretli çalışan sayısı değişiminde Konya, yüzde 10,2’lik artış ile 81 il arasında 30. sırada, istihdamın en fazla olduğu ilk 15 il arasında ise Konya, Gaziantep’in ardından 2. sırada gelmektedir.

- Konya’da işyeri sayısı geçen yıla göre yüzde 8 arttı

Ağustos 2012’de işyeri sayısı Türkiye genelinde yaklaşık 1 milyon 495 bin olurken Konya’da ise 36 bin olmuştur. Ağustos 2011’den Ağustos 2012’ye işyeri sayısı Türkiye’de 101 bin (yüzde 7,2) artarken Konya’da 2 bin 700 (yüzde 8) artmıştır. Ağustos 2009’dan Ağustos 2012’ye Türkiye’deki işyeri sayısı yüzde 26,5 artarken Konya’da artış oranı ise yüzde 32,8 olmuştur. Konya, işyeri sayısı en fazla olan iller arasında İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya’nın ardından 6. sırada yer almıştır. Konya’yı, Kocaeli, Adana ve Muğla takip etmektedir.

 

EKİM AYINDA DA YÜKSELİŞE DEVAM EDEN İHRACATIMIZ GEÇEN YILA GÖRE %13,5 ORANINDA ARTTI

Konya, 2012 yılının Ocak-Ekim döneminde toplam 1.084.396 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirirken, geçen yılın aynı dönemine göre artış oranı ise %9 olmuştur. Aynı dönemde ithalatımız ise %0.4 oranında azalarak 970.701 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Ekim ayı ile birlikte ithalat oranı geçen yıla göre yeniden düşüşe geçmiştir.

Konya 2012 yılının Ocak-Ekim döneminde yaklaşık 113,5 milyon dolar dış ticaret fazlası vermiştir. Yılın ilk on ayında ihracatın ithalatı karşılama oranı %111.7 olurken, bu rakam 2011 yılının aynı döneminde %101.9’dur. Burada 9.8 puanlık bir artış olmuştur.

2012 yılının Ocak-Ekim döneminde ülkemizin ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre %12,9 oranında artarak 124.807 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Aynı dönemde Konya’nın ihracat artışı %9 oranında artış göstererek 1.084 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir.

- Konya İhracatının Lokomotif Sektörleri

Sektörel olarak Konya ihracatında ilk beş içinde yer alan sektörler, toplam ihracatın %75’ini karşılamaktadır. Konya ihracatında en yüksek paya sahip olan taşıt araçları ve yan sanayi sektörünün ihracatı 2012 yılının Ocak-Ekim döneminde bir önceki yıla göre %32 oranında artış göstererek 228.150 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.

İlk beş sektör içerisinde en fazla artış oranı ise Taşıt Araçları ve Yan Sanayi sektöründe görülmüştür. Sektörün ihracatı bir önceki döneme göre %32 oranında artarak 173 milyon dolardan 228 milyon dolara yükselmiştir. Savunma ve Havacılık Sanayi ile Gemi ve Yat sektöründeki ihracat artışları apaçık göze çarpmaktadır. Savunma ve Havacılık Sanayi ihracatı bir önceki yıla göre %137 oranında artarak 10 milyon dolardan 23 milyon dolara yükselmiş, Gemi ve Yat sektörünün ihracatı ise %2.487’lik rekor bir artışla 15 bin dolardan 388 bin dolara yükselmiştir.

- Irak’a ihracat 200 milyon dolara ulaştı

Ülke bazında Konya ihracatına bakıldığında ise 2012 yılının Ocak-Ekim döneminde ilk sırada 199 milyon dolarlık ihracat değeri ile Irak yer almaktadır. Irak’a ihracatımız 2011 yılının Ocak-Ekim döneminde 119 milyon dolar iken, 2012 yılının aynı döneminde %66,7 oranında artarak 199 milyon dolara ulaşmıştır.

Irak’ın ardından 64.8 milyon dolarlık ihracat değeri ile Almanya ve 46.3 milyon dolarlık ihracat değeri ile İtalya gelmektedir. İlk on ülke içerisinde İran 4. sırada yer almaktadır ve İran’a olan ihracatımız geçen yılın aynı dönemine göre %32’lık yüksek bir azalma oranı göstererek 65 milyon dolardan 44 milyon dolara düşmüştür. İtalya’ya olan ihracatımız ise geçen seneye göre %38,2 oranında azalmıştır. Rusya’ya olan ihracatımız ise geçen yılın aynı dönemine göre %33,8 oranında artış göstererek 39.7 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.

Konya İli Ekonomik Göstergeleri için tıklayınız.

221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim