Konya-6 °C
221 52 52

HABERLER

Yazı Boyutu :

Konya Ekonomi Ödülleri 2011 Sahiplerini Buldu

Konya Ekonomi Ödülleri 2011 Sahiplerini Buldu02 Mart 2012 Cuma 15:00

“Birlikte Konya’yız”Konya’da ilk defa düzenlenen ortak törende, Konya Ekonomi Ödülleri sahiplerini buldu.

KONYA EKONOMİ ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

“Birlikte Konya’yız”
Konya’da ilk defa düzenlenen ortak törende, Konya Ekonomi Ödülleri sahiplerini buldu. Konya Ticaret Odası, Konya Sanayi Odası, Konya Ticaret Borsası’nın Konya Vergi Dairesi ile birlikte düzenlediği “Konya Ekonomi Ödülleri 2011” töreninde Konya ekonomisine katkı sağlayan firmalar ödüllendirildi. Özel sektörün birlik ve beraberliği mesajları verilen törende Türkiye’nin 2023 vizyonunda Konya’nın önemine vurgu yapıldı.
Konya Ticaret Odası (KTO), Konya Sanayi Odası (KSO), Konya Ticaret Borsası (KTB) ve Konya Vergi Dairesi tarafından ortaklaşa düzenlenen Konya 2011 Ekonomi Ödülleri düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Rixos Otel'de düzenlenen törene Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, AK Parti Konya Milletvekilleri Harun Tüfekçi, Cem Zorlu, Mustafa Baloğlu, Mustafa Kabakçı, Kerim Özkul, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, KTO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk, KTB Yönetim Kurulu Başkanı Muhammed Uğur Kaleli, KSO Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, Konya Vergi Dairesi Başkanı Sıtkı Aksöz, ödül alan firma temsilcileri ile davetliler katıldı.

İŞ ÂLEMİNİN DÜĞÜN GÜNÜ

Törenin açılış konuşmasını yapan KTO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk, Konya’nın hedeflerine birlik ve beraberlikle ulaşacağını kaydederek bu açıdan Konyalı girişimcileri buluşturan ortak ödül töreninin büyük önem taşıdığını söyledi. Başkan Öztürk, dünyanın ekonomik ve sosyal açıdan yeniden şekillendiği dönemde Türkiye’nin 2023 vizyonunu ortaya koyduğunu iş dünyası temsilcileri olarak bu vizyon çerçevesinde çalışmalarını yürüttüklerini belirterek, “Konyalı iş adamları olarak, ülkemiz 2023 hedeflerine ilerlerken, şehrimizin 15 milyar dolar ihracat ve kişi başına 25 bin dolar milli gelir rakamlarına ulaşması için çalışıyoruz. Bu salonda bulunan müteşebbislerimizle bu hedefimizi gerçekleştirecek güce sahibiz. Bizim en büyük sermayemiz üretken, çalışkan Konyalı işadamlarımızdır” dedi.

21. YÜZYILIN HORASAN ERLERİ HAZIR

Öztürk, “Hedeflerimizi belirlerken bize inanç veren iki rakamı paylaşmak istiyorum. 2001 yılında Türkiye ihracatı 31 milyar dolar iken Konya 100 milyon dolar ihracat yaptı. 2011 yılına geldiğimizde Türkiye ihracatı 134 milyar dolar Konya’nın ihracatı 1,2 milyar dolar olduğunu görüyoruz. Türkiye son on yılda ihracatını 4,5 misli artırırken Konya 12 misli artırmıştır. 2011’de Türkiye genelinde 4619 teşvik belgesi verildi. Konya İstanbul’dan sonra 259 teşvik belgesiyle ikinci sırada yer almaktadır. Bize inanç veren bu rakamlar ışığında hedefimize doğru ilerliyoruz. Hedefe ulaşmak için 21. yüzyılın Horasan Erleri, Saad bin Ebi Vakkas’ları hazır. Fransa, İsrail, Avrupa Birliği ne derse desin biz Konya iş alemi olarak, büyük Türkiye’yi yeniden hak ettiği konuma getirmek için bugüne kadar kapı kapı, ülke ülke dolaştık bundan sonra da dolaşmaya devam edeceğiz.

KTB Yönetim Kurulu Başkanı Muhammed Uğur Kaleli ise, 1983 yılında merhum Turgut Özal'la birlikte dışa açık ekonomi modelinin hayata geçirildiğini dile getirerek, “Bugünkü büyümemizde en büyük etken budur. Sermayenin Anadolu'ya yayılmasıyla olumlu gelişmeler yaşanmış ve ticaret büyümeye başlamıştır. Hepimizin artık ortak bir hayalimiz var. 10 yıl içinde 500 milyar dolar ihracat ve 25 bin dolar kişi başına düşen milli gelir. Dünün hayalini bugün yaşayan Türkiye, yarınki hayallerini de mutlaka yaşayacaktır. Yeter ki istikrar sürsün ve hür teşebbüsü merkez alan yeni bir anayasamız olsun” şeklinde konuştu.
KSO Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil de “Bugün bizleri bir araya getiren Konya için ülkemiz için alın teri döken sanayicilerimizin ve çalışanlarımızın başarısıdır. Bu başarıyı hep birlikte daha da ileriye götürmeliyiz” şeklinde konuştu. Konya’nın bugün 168 ülkeye 1 milyar 200 milyon dolar ihracat gerçekleştirerek ihracatta 1 milyar doları aşan iller arasına girdiğini söyledi. Helvacıgil bu artışın devam etmesi için kara ve demiryolu ile limanlara ulaşımın sağlanması noktasında çalışmaların hızlandırılması ve Lojistik merkezinin bir an önce tamamlanması gerektiğini ifade etti. Helvacıgil Konya’ya özel ekonomi bölgesi kurulması noktasında da tüm sivil toplum kuruluşları ile bir araya gelerek bir rapor hazırlandığını ve bu raporun ilgili tüm kurumlara iletildiğini bildirdi.
Konya Vergi Dairesi Başkanı Sıtkı Aksöz de Konya’daki mükellef sayısının bir önceki yıla oranla önemli artış gösterdiğini Konya’nın toplanan vergilerde de artış sağlandığını, tahsilat oranında Türkiye ortalamasının üstünde olduğunu ifade ederek şunları söyledi: “Bu başarıda Konya ekonomisindeki gelişmenin vergi mükelleflerini duyarlılığı, Vergi Dairesi Başkanlığının vatandaşa kolaylık sağlanması bulunmaktadır. Aynı zamanda Kamuoyunda torba yasa olarak bilinen ve kamu alacığını yapılandıran 6111 sayılı kanun kapsamında ilimiz başvuru yapan mükelleflerimizin borçları yapılandırılmış ve mükelleflerimiz bu yapılandırmaya ilgi gösterilmiştir. Devletimizin bu iyi niyetle uzattığı eli Konyalı mükellefimiz geri çevirmemiştir. Bundan dolayı vergiye uyum sağlayan mükelleflerimize teşekkür ediyorum.” 
Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de ödül töreninin güzel bir Konya buluşması olduğunu söyleyerek organizasyonu yapan kuruluşlara teşekkür etti. Anadolu’nun mütevazi şehri Konya’nın bir çok alanda öne çıkan kurum ve kuruluşları, üniversitelere ve yerel yönetimleri ile geleceğe emin adımlarla ilerlediğini belirten Akyürek şunları söyledi; “1970’lerde Konya sanayisi ve ticaret hayatı dediğimizde sanıyorum sadece birkaç un fabrikası ve sınırlı sayıda tesis vardı. Ama bugün sanayisi ve ticareti ile 1 milyar doları aşan şehir haline geldi. 1 milyar dolar bir barem ve basamaktı. Ama Konya bundan sonra daha da hızlı büyüyecektir. Bun da bugün bu salonlarda bulunan iş adamlarımızın büyük payı oldu. Bundan sonra da daha çok payı olacaktır. Bugün ödül alacak Konya’nın yıldızları olarak tabir edeceğimiz işadamlarımızı yürekten kutluyorum.”
  Vali Aydın Nezih Doğan da, bütün konuşmacıların 2023 vizyonuna vurgu yaptıkları ifade ederek, “Ancak her yıl yüzde 5'lik büyümeyle bunu başarmamız imkansız görünüyor. Bu nedenle yapılması gerekeni yapıp kullanmadığımız kaynakları da harekete geçirmemiz gerekiyor. Her il, ilçe, belde ve köy bu hedef doğrultusunda kendi pozisyonunu yeniden belirlemek zorunda. Biz Konya olarak bu hedef doğrultusunda seferberlik içinde çalışıyoruz. Amacımız ise Türkiye'nin bu büyük hedefe doğru yürürken nasıl omuz verebileceğimizdir. Bu konuda ise Konya ekonomisinin yüzde 20'sini oluşturan tarıma önem vermemiz gerekiyor” dedi.
Son olarak kürsüye gelen Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı da hava muhalefeti nedeni ile törene katılamayan Dış İşleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Ekonomi Bakanı M. Zafer Çağlayan’ın selamlarını ileterek konuşmasına başladı. Kabakçı Türkiye’nin artık yapay bir havuzda olmadığını Her şeyin değiştiğini, Türkiye gemisinin dünya denizine tüm riskleri alarak yola çıktığını ve bu yolda emin adımlarla ilerlediğini kaydetti. ”Bizlerin bir derdi var bu derdimizin de dermanı var” diyen Kabakçı şöyle devam etti: ”Biz ülke olarak şu anda dünyanın en büyük 17. ekonomisiyiz. Bu başarımızı ilerleterek 10. Büyük ekonomi olmayı hedefliyoruz. 500 milyar dolar ihracat hedefimiz var. Ara malı satışını düşürmek istiyoruz. Tüm bunlar için canla başla çalışıyoruz. Bu hedeflere ulaşmak için çalışırken Konyalı vekiller için Konya’mız için STK’ların hazırladığı tüm projeleri yetkililere ulaştırıyoruz. Bir ülkede güven, demokrasi ve hukuk olduğu sürece o ülkeye başka ülkelerden yatırımlar gelir. Bu saydıklarım bizde eskiye nazaran daha çok var. Türkiye’nin geleceğini el ele kuruyoruz.”
Yapılan konuşmaların ardından en çok vergi veren, en fazla döviz kazandıran, en fazla ihracat yapan ve meslekte 40. yılını dolduranlara protokol üyeleri tarafından plaket, madalya ve takdirnameleri verildi.

 

221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim