Konya31 °C
221 52 52

HABERLER

Yazı Boyutu :

Karayolu Taşıma Yönetmeliği'ndeki Son Değişiklikler

13 Ocak 2020 Pazartesi 15:19

Sayın Üyemiz;

14925 sayılı Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nin çerçevesinde faaliyette bulunan C2, C3, K1, K3, L1, L2, N1, N2, R1 ve R2 yetki belgesi düzenlenen firmaların KTY hükümleri gereğince U-ETDS sistemine  veri gönderme zorunluluğu ile sayısal takograf ünitelerindeki verilerin gönderilmesi için gerekli hazırlıkların ve altyapının henüz tamamlanamaması üzere, sektörün mağdur edilmemesi ve söz konusu alt yapının tamamlanabilmesi amacıyla konularına göre ileriki bir tarihe kadar ertelendiği bildirilmiştir.  Söz konusu değişiklik detayları aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

 

U-ETDS verilerinin Bakanlığa bildirim zorunluluğu:

Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi (U-ETDS) kapsamında taşımacılık faaliyetinde bulunan firmaların taşıdıkları eşya, kargo ve yolcu hareketlerinin elektronik olarak Bakanlığa bildirilmesi 01/01/2021 tarihine kadar ertelenmiştir.

 

İlgili Madde;

Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nin 40 ıncı maddesinin altıncı fıkrası gereği “C2, C3, K1, K3, L1, L2, N1, N2, R1 ve R2 yetki belgesi sahiplerinin; taşımasını üstlendikleri eşyalar için taşıma senedi ile birlikte, beşinci fıkrada belirtilen bilgileri, eşyanın kabul edildiği saatten, en geç 6 saat sonrasına kadar Bakanlığın U-ETDS sistemine işlemek/iletmek” hükmüne uyma zorundadırlar. 

 

Sayısal Takograf cihazı taktırma süresi:

Yurt içinde taşımacılık yapan ve  takograf kullanması zorunlu olan 1996 model ve sonrası araçlarda kullanılan analog veya elektronik takograf cihazlarının, aşağıda belirtilen sürelerde dijital takograf ile değiştirilmesi 2008 ve sonrası model araçlar, 10/07/2020 tarihine kadar zorunludur.

 

İlgili madde;

12/1/2012 tarihli ve 28171 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Takograf Cihazları Muayene ve Damgalama Yönetmeliğinin geçici 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının (d) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“d) 2008 ve sonrası model araçlar, 10/7/2020 tarihine kadar.”

 

Takograf verilerinin ve sürücü kartı verilerinin indirme süresi:

Takograf verilerini en geç 90 günde bir,

Sürücü kartı verilerini en geç 28 günde bir,

İndirerek, arşivlemesi ve 12 ay süresince saklaması zorunluluğu devam etmektedir.

 

İlgili madde;

Kara taşıma yönetmeliği (madde 40, fıkrası 31) “Yetki belgesi sahipleri, sayısal takograf kullanılması zorunlu olan ve yetki belgesi eki taşıt belgesinde kayıtlı bulunan taşıtları için sayısal takograf ünitelerindeki verileri, taşıtların trafiğe çıktığı tarihten itibaren üçer aylık dönemler halinde elektronik ortamda arşivlemek ve bu veriyi ayda bir defa Bakanlıkça belirlenen kart verme otoritesine göndermek zorundadır. Bu fıkraya uymayan yetki belgesi sahiplerine her taşıt için 2 uyarma verilir.”

 

Takograf verilerin ve sürücü kartı verilerinin gönderme zorunluluğu son tarihi:

Sayısal Takograf Verilerinin Kart Otoritesine Gönderme Zorunluluğu

Uluslararası taşımacılar için 01.01.2021 ve

Ulusal taşımacılar için 01.01.2024 tarihine kadar ertelenmiştir.

 

İlgili madde;

Kara taşıma yönetmeliği 40 ıncı maddesinin otuz birinci fıkrasında belirtilen hükümlere, uluslararası taşıma yapan yetki belgesi sahipleri 1/1/2021 tarihine kadar, yurt içi taşıma yapan yetki belgesi sahipleri 1/1/2024 tarihine kadar uygulanmaz.

Bilgilerinize sunarız.

KONYA TİCARET ODASI BAŞKANLIĞI

 

221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim