Konya9 °C
221 52 52

BASIN ODASI

Yazı Boyutu :

Karapınar Endüstri Bölgesi

Karapınar Endüstri Bölgesi03 Ekim 2012 Çarşamba 13:45

Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi’nin Türkiye’nin cari açık sorununu da çözüm oluşturulacak bir proje olduğunu ifade eden Öztürk, “Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi kurulması kararı ülkemiz için de son derece önemli bir adımdır.

Sayı     : 2012/076                                                                                      
Konu    : Karapınar Endüstri Bölgesi                                                                                           

BASIN BÜLTENİ

Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk, Konya’nın Karapınar İlçesi’nde kurulacak Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi’nin Konya sanayisinin gelişmesini hızlandırması açısından önemli bir proje olduğunu belirtti.

Başkan Öztürk konuyla ilgili değerlendirmesinde şu ifadelere yer verdi: “Karapınar ilçemize Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi’nin kurulması ile ilgili Bakanlar Kurulumuzun kararı Konya iş âlemi olarak bizleri son derece mutlu etmiştir. Konya’nın enerji üreten bir şehir olması konusunu sürekli dile getiriyorduk. Bu konuda talebimizi uygun görerek Karapınar’a Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi kurulması yönünde karar alan, başta Başbakanımız ve Dışişleri Bakanımız olmak üzere tüm Bakanlar Kurulu’na, proje ile ilgili çalışmalarından dolayı Konya Valiliğimize teşekkür ediyoruz. Toplam 60 milyon metrekarelik bir alanda hizmet verecek olan bölgede, güneş enerjisi elektrik enerjisine dönüştürülecek projeyle 8.5 milyar dolarlık yatırım Konya’ya kazandırılacak. Şehrimizin enerjide dışa bağımlılığının kalkması, gelişen sanayimize daha büyük katkı yapacaktır. Enerji ihtisas bölgesinde, güneşten elektrik üretmenin yanı sıra enerji sektörüne yönelik her türlü üretimin faaliyete geçirilecek olması şehrimizi bölgenin ve ülkemizin enerji üssü haline getirecektir. Bu bölgeye yapılacak yatırımlar için yeni teşvik siteminden farklı olarak daha geniş bir teşvik verilmesi düşünülmektedir. Böylece bölgeye özel hazırlanacak yeni teşvik uygulaması daha fazla yatırımcıyı bölgeye çekecektir. Ayrıca diğer sektörleri de tetikleyecek enerji üretiminin Konya’da olması, yatırımcılar için birçok avantajı barındıran şehrimize daha fazla yatırımı kazandıracaktır. İşsizlik sorunumuzun çözümü için katkı sağlayacak projeyle yaklaşık 30 bin kişiye istihdam sağlanacak” dedi.

Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi’nin Türkiye’nin cari açık sorununu da çözüm oluşturulacak bir proje olduğunu ifade eden Öztürk, “Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi kurulması kararı ülkemiz için de son derece önemli bir adımdır. En çok sıkıntı duyduğumuz cari açığın kapatılması için, açık verdiğimiz sektörlerde üretimin zorunluluk olduğunu sürekli olarak dile getiriyorduk. Dış ticaret açığımızın yüzde ellisini oluşturan enerji ithalatını azaltmak için ülkemizin enerji potansiyellerini değerlendirmemiz gerekir. Karapınar bölgesinde güneşten üretilecek enerjide dışa bağımlılığımızı azaltacaktır. Karapınar İhtisas Endüstri Bölgesi’nin Konya’mıza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim