Konya9 °C
221 52 52

K1 VE K3 BELGELERİNDE ODY/ ÜDY BULUNDURMAK ZORUNLUDUR

Yazı Boyutu :

K1 VE K3 BELGELERİNDE ODY/ ÜDY BULUNDURMAK ZORUNLUDUR

Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nin 43/15. Maddesi; “ Yetki belgesi sahipleri, ilk yetki belgesi aldıkları tarihten itibaren 6 ay içinde, mesleki yeterlilik ile ilgili aşağıdaki yükümlülüklerini yerine getirmek ve faaliyetleri süresince muhafaza etmekle yükümlüdürler. Buna göre;

       a) B1, C2, D1, L1, L2, M2, M3, N2, P2, R1, R2 ve T1 yetki belgesi sahiplerinin,  en az birer adet üst düzey yönetici ve orta düzey yönetici türü mesleki yeterlilik belgesine sahip olmaları veya bu nitelikleri haiz kişi veya kişileri istihdam etmeleri,

       b) (Değişik: RG 25/12/2009-27443) A türü ile B2, C3, D2, K3, M1, N1, P1, T2 ve T3 yetki belgesi sahipleri ile tüzel kişiliği haiz K1 yetki belgesi sahiplerinin,  en az birer adet orta düzey yönetici türü mesleki yeterlilik belgesine sahip olmaları veya bu nitelikleri haiz kişi veya kişileri istihdam etmeleri,” gerekmektedir şeklinde düzenlenmiştir.

            Bu itibarla; K1 tüzel kişilerde ve K3 şahıs ve tüzel kişilerde ODY belgeli bir personel istihdam etmeyen firmaların Otomasyon sistemi bakanlık tarafından kapatılmakta, ilgili firmalardan gelen taşıt ekleme, ya da K belgesi yenileme işlemleri gibi talepler, sistem tarafından engellendiğinden yerine getirilememektedir.  Her ne kadar kalıcı çözüm olmasa da bu tür personel bulundurmayan işletmelere cezai işlem (519.00 TL) uygulanmak suretiyle otomasyon sistemi 1 ay geçici olarak açılarak firmaların K belgesi işlemleri yapılabilmektedir.

  1. Üst/Orta Düzey Yönetici Belgesi (ÜDY/ODY)  Mağduru dilekçe örneği için tıklayınız.
  2. Üst/Orta Düzey Yönetici Belgesi (ÜDY/ODY)  Sisteme Giriş dilekçe örneği için tıklayınız.
221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim