Konya4 °C
221 52 52

K BELGELERİNDE DURUM DEĞİŞİKLİKLERİNİ BİLDİRMEK ZORUNLUDUR.

Yazı Boyutu :

K BELGELERİNDE BİLDİRİM ZORUNLULUĞU

K belgelerinde K belgesi şahıs ya da tüzel kişilerde meydana gelen durum değişikliklerinin bildirilmesi zorunludur.

Buna göre;

Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nin 43/22. fıkrasında; “(Değişik: RG 31/12/2010-27802)  Yetki belgesi sahibi gerçek ve tüzel kişiler; unvan, adres, vergi numarası, ortaklık, hisse devri (halka açık sermaye şirketlerinde hamiline yazılı hisse devirleri hariç), sermaye miktarı, yönetici, acentelik sözleşmeleri ve taşıtlara ilişkin değişiklikleri, değişikliğin meydana geldiği tarihten itibaren 60 gün içinde Bakanlığa (Odamız İç Ticaret Servisi’ne) bildirmekle yükümlüdürler.”  ifadesi yer almaktadır.

Yine 76/1-n) maddesi; “(Değişik: RG 31/12/2010-27802)  43 üncü maddesinin dördüncü, altıncı, dokuzuncu, onbirinci, onaltıncı, onyedinci, ondokuzuncu, yirmiikinci ve yirmiyedincı fıkralarına aykırı hareket edenlere her fıkra için 5 uyarma; beşinci ve onuncu fıkralarına aykırı hareket edenlere her fıkra için 2 uyarma; yedinci, yirminci, yirmibeşinci ve yirmialtıncı fıkralarına aykırı hareket edenlere her fıkra için 10 uyarma; yirmisekizinci fıkrasına aykırı hareket edenlere 3 uyarma,” verileceği hükme bağlanmıştır.

Bu nedenle, K belgesi sahibi şahıs ve tüzel kişilerin uyarı (para) cezasına maruz kalarak mağdur olmamaları için 60 gün içinde Odamızın İç Ticaret Servisi’ne (K servisi) bahsedilen bu bildirimleri yapmaları rica olunur.

Değişiklik bildirim dilekçe örneği için tıklayınız.

221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim