İSTİHDAMIN ARTIRILMASI

Yazı Boyutu :

Konya ekonomisi için önemli göstergelerden biri de istihdamdır. 2010 yılı TÜİK verilerine göre Konya’da işgücüne katılma oranı %51,5, işsizlik oranı %8,4 ve istihdam oranı %47,2’dir.

Konya İŞKUR kayıtlarına göre 2011 yılı Eylül ayı itibariyle kuruma başvuru yapan 68 bin 864 kişiden 8 bin 790’ı işe yerleştirilmiştir.

İşsizliğin azaltılması için devletin istihdam üzerindeki vergi yükünü ve maliyetleri düşürecek özel destekler sağlaması gerekmektedir. Ayrıca Konya ve çevresinden ilimize göç eden tarımsal nüfusun daha nitelikli hale getirilmesi amacıyla çeşitli kurumlarca verilen eğitim çalışmalarının devlet tarafından desteklenmesi gerekmektedir.

İstihdam hizmeti veren İŞKUR gibi kamu kuruluşlarının sanayi ile daha yakın işbirliğine giderek mesleki eğitim ve kalifiye işgücü yetiştirmede altyapısının iyileştirilerek sanayiye yönelik olarak daha iyi hizmet vermesi sağlanmalıdır. İşsizlere yönelik rehberlik ve danışmanlık hizmetlerinin etkinleştirilmesi ve bu tür hizmetlerle işverenler arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi gerekmektedir.

Ülkemiz çalışma hayatı ve endüstri ilişkileri sisteminin de yeni bir yapılanma içine girmesi ve gelişmiş ülkelerde bu alanda geliştirilen politikaların hükümet, işçi, işveren ve ilgili tüm kesimlerce yakından izlenip değerlendirilmesi önem taşımaktadır.

Yerel yönetimler ise özel sektör yatırımlarını ve istihdam sağlayıcı çalışmaları kolaylaştırmalı ve alt yapısını oluşturmalıdır.

Özel sektör ayağında ise işletmelerde en fazla hangi nitelikte elemana ihtiyaç duyulduğunun tespit edilerek bu niteliklerdeki elemanların temin edilmesi noktasında ilgili kamu kurumları ile sıkı bir işbirliği yapılmalıdır.

Yine işletmelerin kayıt dışı istihdama gitmemesi orta vadede ilimizin istihdamını artıcı bir etki yapacaktır. 

221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim