Konya11 °C
221 52 52

HABERLER

Yazı Boyutu :

İŞE DEVAM, EKONOMİK İSTİKRAR KALKANI ve ÇEK ÖDEME DESTEKLERİ

31 Mart 2020 Salı 09:07

İŞE DEVAM, EKONOMİK İSTİKRAR KALKANI ve ÇEK ÖDEME DESTEKLERİ

 

İşe Devam Destek Kredisi, sektör ayrımı yapılmaksızın yeni tip Koronavirüs salgınından olumsuz etkilenen tüm işletmelerimizin işletme sermayesi ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla hazırlanmıştır. Bu kredi, kamu bankaları tarafından (Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım) verilmektedir.

İstihdamın korunması şartı ile hazırlanan İşe Devam Destek Kredisi, Hazine Destekli KGF kefaleti ile kullandırılacak olup kullandırılacak kredi tutarının %80’ine kadar Hazine tarafından kefil olunacaktır.

İşe Devam Destek Kredisinin Şartları Nelerdir?

 • Kredi desteğini kullanacak firmaların 2020 yılı Şubat ayı sonu itibarıyla kayıtlı çalışan sayılarında azaltma yapmamaları ön koşulu bulunmaktadır.
 • Kredi başvurusu esnasında; işletmelerinin 2020 Şubat ayı SGK Bildirgeleri ve başvurulan banka ile diğer bankalardaki toplam kredi tutarlarının yer aldığı TBB Risk Merkezi raporu talep edilecektir.
 • Kredi, yalnızca TL cinsinden kullandırılabilecektir. %7,5 faiz oranlı kredi için Hazine destekli KGF kefaleti sağlanacaktır.
 • 25 Milyon TL ciroya kadar azami 10 Milyon TL; 25-125 Milyon TL ciro arası 25 Milyon TL, 125 Milyon TL üzerindeki ciroda ise 100 Milyon TL'ye kadar finansmana erişim sağlanabilir.

 

İşe Devam Destek Kredisini Ödeme Şartları Nasıldır?

 • Kredi; 6 aya kadar anapara ve faiz ödemesiz dönemli olmak üzere azami 36 ay vadeli olarak yıllık %7,50 faiz oranı ve %0,75 dosya masrafı ile taksitli olarak kullandırılacak ve aylık eşit taksitli olarak geri ödenecektir.
 • Buna ek olarak; kredi KGF kefaleti ile kullandırıldığından kredi kullandırım anında %0,75 peşinen KGF kefalet komisyonu (KGF teminatı kadar tutar, yani %80 üzerinden hesaplanan oran) olarak tahsil edilecek ve her sene aynı oranda kalan anapara tutarı üzerinden KGF komisyonu yıllık olarak tahsil edilecektir.
 • İşe Devam Destek Kredisi’nin işletmelere toplam maliyeti %9’dur.

 

Ekonomik İstikrar Kalkanı Kredi Desteği

“İşe Devam Kredi Desteği” yanında özel bankaların da katılabileceği “Ekonomik İstikrar Kalkanı Kredi Desteği” paketi Türkiye Bankalar Birliği tarafından açıklanmıştır. İlgili destek;

 • Bankaların KOBİ müşterileri başta olmak üzere, tüm kurumsal ve ticari bankacılık müşterilerine yönelik, işletme sermayesi ihtiyaçları için kullandırılacakları kredilerdir.
 • Krediden faydalanacak firmaların, 2020 yılı Şubat ayı sonu itibarıyla kayıtlı çalışan sayılarında kredi vadesi boyunca azaltma yapmamaları gerekmektedir.
 • Teminat eksiği bulunan müşteriler için Hazine destekli KGF kefaleti sağlanacaktır.
 • Program kapsamında kullandırılacak krediler 3 ay anapara ve faiz ödemesiz, toplam 12 ay vadelidir. Kredinin yıllık faiz oranı %9,5’tir.
 • 25 Milyon TL ciroya kadar azami 5 Milyon TL; 25-125 Milyon TL ciro arası 25 Milyon TL, 125 Milyon üzerindeki ciroda ise 50 Milyon TL'ye kadar finansmana erişim sağlanabilir.

 

KGF Teminatlı Çek Ödeme Destek Paketi

Hazine destekli, Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaleti ile başta KOBİ’lerimiz olmak üzere kurumsal ve ticari müşterilerin, bugüne kadar gerçek ticari işlemlerine dayalı olarak keşide ettikleri ve edecekleri çeklerinin ödenmesi amacıyla, her bir banka tarafından ayrı ayrı belirlenmek üzere tahsis edilen limitler dahilinde kredi kullandırılmaya devam edilecektir.

 • 25 Milyon TL ciroya kadar azami 1 Milyon TL; 25-125 Milyon TL ciro için 5 milyon TL, 125 milyon TL ve üzeri ciroda ise 10 Milyon TL'ye kadar finansmana erişim sağlanabilir.
 • Kredi desteği; 3 ay anapara ve faiz ödemesiz, toplam 12 ay vadeli ve yıllık %9,5 faizli olacaktır.
 • 25.03.2020 tarihi ve öncesinde yapılan gerçek ticari işlemlerden kaynaklanan ve bu işlemler kapsamında düzenlenen (25.03.2020'ye kadar tarihli) faturalarla bağlantılı azami 30.06.2020 tarihli olarak keşide edilmiş/edilecek çekler, krediye konu edilebilecektir.

 

Sektör farkı olmaksızın, salgından ekonomik olarak olumsuz etkilenen kurumsal ve ticari müşteriler her iki kredi paketine de başvurabileceklerdir. Uygulamaya katılacak olan bankalar, katılımlarını en kısa sürede kamuoyuna duyuracaklardır.

221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim