Konya6 °C
221 52 52

HABERLER

Yazı Boyutu :

İRAN'DA YOLCU BERABERİ DÖVİZ UYGULAMALARI

İRAN'DA YOLCU BERABERİ DÖVİZ UYGULAMALARI27 Şubat 2020 Perşembe 09:47

İRAN'DA YOLCU BERABERİ DÖVİZ UYGULAMALARI

Sayın Üyemiz;

İran’da bazı tır şoförlerimizin son dönemde İran gümrüklerinde yolcu beraberi dövizle ilgili sorunlar yaşamakta olduğuna ilişkin bilgiler alınmaktadır.

İran Merkez Bankası’nın 13.05.2018 tarihinde hayata geçirilen uygulamasına göre; İran’a döviz getirilmesi durumunda, yolcu beraberinde kişi başına 10.000(Onbin) Avro veya karşılığı dövizi aşmayacak şekilde döviz getirilmesinde herhangi bir beyan zorunluluğu bulunmamaktadır. Bu miktarın üzerinde ise ülkeye girişte döviz, banka belgeleri veya isimsiz değerli kağıtların İran gümrük kapılarında bulunan Bank Melli şubelerine bildirilmesi ve doldurulacak beyanname aracılığıyla bir takip kodu alınması gerekmektedir.

Ülkeye gelişte 10.000 Avro’dan az döviz getirecek kişinin beyan zorunluluğu bulunmamasına rağmen, ülkeden 5.000 Avro’dan fazla para çıkaracak olması durumunda Gümrük Kapılarında Bank Melli şubelerine beyanda bulunmasında ve takip kodu almasında fayda bulunmaktadır.

İran’da yolcu beraberi döviz, banka belgeleri veya isimsiz değerli kağıtların ülkeden çıkarılmasında izin verilen meblağ, yolcu başına havayolu ile 5.000(Beşbin) Avro veya karşılığı dövizdir. Karayolu, denizyolu ve demiryolu ile ise 2.000(İkibin) Avro veya karşılığı dövizdir.

Bilgilerinize sunarız.

221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim