Konya19 °C
221 52 52

HABERLER

Yazı Boyutu :

IRAK (IKBY) GÜMRÜK MUAFİYETLERİ

IRAK (IKBY) GÜMRÜK MUAFİYETLERİ16 Haziran 2020 Salı 09:50

Irak (IKBY) Gümrük Muafiyetleri

Sayın Üyemiz,

TOBB'den gelen yazıda daha önce, Irak'ta ilgili kurum, kuruluş ve makamlardan izin alınmış olması kaydıyla kamu yatırımları, stratejik veya önemli projeler vb. kapsamdaki faaliyetlerde kullanılmak üzere ithal edilen ürünlere uygulanan gümrük vergisi muafiyetlerinin yerel imalat sanayini korumak ve geliştirmek üzere durdurulduğunun açıklandığı belirtilmişti.

Yazıda devamlasöz konusu kararın 28 Nisan 2019 tarihinden itibaren Irak (Irak Kürt Bölgesel Yönetimi - IKBY)'da üretim sürecinde kullanılacak her türlü hammadde/ara mamuller için uygulanan gümrük vergisinden muafiyet uygulamalarının, IKBY Ekonomi ve Maliye Bakanlığınca 23 Nisan 2020 tarihinde yayınlanan talimat ile amacı, dayanağı ve gerekçesi ne olursa olsun mevcut bütün muafiyetlerin yürürlüğünün durdurulmasına karar verildiği vurgulanmıştır.

Bu defa, Erbil Gümrük Ataşeliği'nin Ticaret Bakanlığı'na muhatap yazısında son gelişmeler hakkında bilgi verilmiş olup, bahse konu yazı ekte yer almaktadır.

 

Ek: Ticaret Bakanlığı'ndan Alınan Yazı

221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim