Konya-6 °C
221 52 52

BASIN ODASI

Yazı Boyutu :

Irak Bilgilendirme Semineri

Irak Bilgilendirme Semineri    01 Nisan 2013 Pazartesi 08:40

Erbil Ticaret Ataşesi Seyyar Erbil ve Bağdat Ticaret Müşaviri Harun Koçak’ın Irak pazarı hakkında bilgi verdiği seminerde konuşan KTO Başkanı Selçuk Öztürk “Türkiye’nin Irak’a olan ihracatı içinde Konya’nın düşük olan payını artırmak istiyoruz“ dedi.

Sayı     : 2013/027                                                                                        
Konu    : Irak Bilgilendirme Semineri                                                                          

BASIN BÜLTENİ

Konya Ticaret Odası’nda Konya’nın Irak’a olan ihracatını artırılması amacıyla seminer düzenlendi. Erbil Ticaret Ataşesi Seyyar Erbil ve Bağdat Ticaret Müşaviri Harun Koçak’ın Irak pazarı hakkında bilgi verdiği seminerde konuşan KTO Başkanı Selçuk Öztürk “Türkiye’nin Irak’a olan ihracatı içinde Konya’nın düşük olan payını artırmak istiyoruz“ dedi.

Konya Ticaret Odası’nda Irak’taki İş ve Yatırım Fırsatları Bilgilendirme Semineri düzenlendi. Ekonomi Bakanlığı’nın desteğiyle düzenlenen seminerde Erbil Ticaret Ataşesi Seyyar Erbil ve Bağdat Ticaret Müşaviri Harun Koçak Irak pazarı hakkında KTO üyelerine bilgi verdi.

Seminerin açılışında konuşan KTO Başkanı Selçuk Öztürk, “Irak Türkiye için önemli pazar. Ülkemizin en fazla ihracat yaptığı ikinci ülke olan Irak’a 10.8 milyar dolar ihracat yapmaktayız. İki yıl içerisinde Irak’ın ihracatımızda ilk sıraya geleceğine inanıyoruz. Konyalı firmalarımızın Irak’a olan ihracatını artırmak için bu semineri düzenledik. Seminerimize katılan ticaret ataşelerimiz üyelerimize Irak’la işbirliğini artırma noktasında önemli bilgiler verecek. Konya olarak 2012 yılında yaptığımız 1.3 milyar dolar ihracatın yüzde 20’sini Irak’a gerçekleştirdik. Irak Konya’nın ihracatında ilk sırada yer almaktadır. Buna rağmen Türkiye’nin Irak’a toplam ihracatının sadece yüzde 2,3’ü Konya’dan yapıldı. Bu oranı yetersiz görmekteyiz. Aslında şehrimizin en büyük sorunu da budur. Türkiye ortalamasının üzerinde ihracat artışımız var. İşsizlikte Türkiye ortalamasının altıdayız. İstihdam oluşturmada yükselişimiz sürmekte. Fakat kişi başı ihracata baktığımızda Türkiye ortalamasının çok altındayız. Bu soruna çözüm bulmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Konya sanayisi Irak’ın ithal ettiği birçok ürünü üretmektedir. Konya olarak Irak pazarını yeterince değerlendirmek istiyoruz. İkili ilişkilerimizi daha sağlıklı hale getirmek için bu seminerin faydalı olacağını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Erbil Ticaret Ataşesi Seyyar Erbil de “Konya Ticaret Odası vasıtasıyla Konya sanayisini tanıma fırsatımız oldu. Böylesine büyük bir üretim potansiyeli olan şehrin firmalarının daha fazla Irak’ta yer almaları için her türlü işbirliğine hazırız” şeklinde konuştu.

Bağdat Ticaret Müşaviri Harun Koçak da “Dünyanın her ülkesinden insanlar bölgeye yatırım için gelmektedir. Bizler Türk işadamlarına tüm desteğimizi vermekteyiz. Konyalı firmaları da Irak’la daha fazla işbirliği içerisinde görmek istiyoruz” dedi.


irak-seminer-(1).jpg

irak-seminer-(2).jpg

irak-seminer-(3).jpg

irak-seminer-(4).jpg

221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim