Konya7 °C
221 52 52

BLOG >> KTO RAPORLARI >> AHMET ÇELİK

Yazı Boyutu :

İNSANİ GELİŞİM ENDEKSİ VE TÜRKİYE’NİN YERİ

İNSANİ GELİŞİM ENDEKSİ VE TÜRKİYE’NİN YERİ02 Mart 2017 Perşembe 10:03

20. yüzyılın son çeyreğinden itibaren, dünyadaki ülke ve şehirlere ait verilerin ölçülebilir hale gelmesi ve toplanan rakamların değerlendirilmesine dair (ekonomik, ticâri, sosyal, kültürel vd.) pek çok farklı kavram ortaya çıkmıştır.

20. yüzyılın son çeyreğinden itibaren, dünyadaki ülke ve şehirlere ait verilerin ölçülebilir hale gelmesi ve toplanan rakamların değerlendirilmesine dair (ekonomik, ticâri, sosyal, kültürel vd.) pek çok farklı kavram ortaya çıkmıştır. Artık ülkeler dahi sadece ithalat/ihracat, nüfus vb. anlamda ile değil, birçok farklı kategori ile de değerlendirilmeye başlanmıştır.
Yüksek milli gelir artışı, bir ülkenin gelişmiş bir ülke olarak adlandırılabilmesi için yeterli değildir. Ekonomik açıdan kalkınmış birçok ülkede sosyal sorunların çözülemediğinin görülmesi; ekonomik büyüme ve insani gelişme arasındaki ilişkinin daha iyi kurulması gereğini ortaya çıkarmıştır.[Devamı]

221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim