Konya17 °C
221 52 52

HABERLER

Yazı Boyutu :

İl Sağlık Müdürlüğü İşyeri Ziyareti Hakkında

İl Sağlık Müdürlüğü İşyeri Ziyareti Hakkında30 Temmuz 2019 Salı 15:47

İl Sağlık Müdürlüğü İşyeri Ziyareti Hakkında

Değerli Üyemiz,

İl Sağlık Müdürlüğü’nden alınan yazıda;

İş sağlığı ve güvenliği tüm dünya için öncelikli bir sorundur. Her yıl işle ilgili kazalar ve meslek hastalıklarına bağlı olarak dünyada 3,2 milyondan fazla kişi hayatını kaybetmektedir. Ayrıca her yıl 160 milyon yeni meslek hastalığı ile 300 milyon ölümcül olmayan iş kazası meydana gelmektedir. İş sağlığı ve güvenliği tedbirleri ve uygulamalarının eksikliğine bağlı olarak meydana gelen işle ilgili hastalık ve ölümlerin yarattığı ekonomik yük ile verimlilik kaybı küresel Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) ’nın %4’ünü oluşturmaktadır. Bu nedenle, güvenli ve sağlıklı bir iş ortamının sağlanması ve teşvik edilmesi önemli bir halk sağlığı önceliğidir.

Bu kapsamda işyerleri, sağlığı geliştirici etkinlikler ve bu konuda farkındalık oluşturma açısından önemli alanlardır. İşyeri ziyaretleri, sağlığı geliştirme önerileri ve halk sağlığını korumaya yönelik gerçekleştirilen aktivitelerin tanıtılması açısından önemlidir. Sağlık Bakanlığının çalışan sağlığı alanında önleme ve koruma faaliyetlerine yönelik yürüttüğü çalışmaların hedefine ulaşması amacıyla işyeri ziyaretleri planlanmıştır.

Bakanlığın ilgi tarih ve sayılı yazısı gereği İl Müdürlüğünce yapılacak olan bu ziyaretlerde çalışan sağlığı faaliyetleri kapsamında işverenleri ve çalışanlarını çalışan sağlığı ve iş güvenliği konularında bilgilendirmek, bilinçlendirmek ve iyi uygulama örneklerini yaygınlaştırma amaçlanmakta olup 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında ilimiz genelinde faaliyet gösteren işyerlerine işyeri ziyaretleri yapılacağını bildirilmektedir.

Bilgilerinize sunulur.

Saygılarımızla.

221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim