Konya2 °C
221 52 52

HİSSE DEVRİ İLANINDA İSTENECEK EVRAKLAR

Yazı Boyutu :

6102 SAYILI TÜRK TİCARET KANUNU’NDA ANONİM ŞİRKETLERDE HİSSE DEVRİNİN TESCİLİ İLE İLGİLİ HER HANGİ BİR HÜKÜM YER ALMADIĞINDAN, TESCİL İŞLEMİ YAPILMAMAKTA OLUP TALEP HALİNDE AŞAĞIDAKİ BELGELER İLE BAŞVURU ALINARAK TESCİLSİZ İLAN YAPILABİLMEKTEDİR.

 

  1. Ticaret Sicili Müdürlüğü'ne hitaben yazılmış Dilekçe 1 adet
  2. Hisse devrinin onaylandığına dair Yönetim Kurulu Kararı noter onaylı 2 adet
  3. Ortaklığa giren/Hisseyi devralan kişi/kişilerin ortaklar pay defterindeki sayfanın fotokopisi (2 adet)
  4. Yabancı ortak var ise Pasaportun Tercümeli ve noter onaylı sureti 1 Adet
  5. Hisse devir senedi Noter onaylı 2' er adet

 

Not 1: Ayrıca yabancı uyruklu pay sahibinin noterden onaylı, türkçe tercümeli pasaport sureti ile ikamet adresi Türkiye’ de ise ikamet teskeresi eklenmelidir.

Not 2: Tek pay sahipli anonim şirketlerde, bu pay sahibi genel kurulun tüm yetkilerine sahiptir. Tek pay sahibinin genel kurul sıfatıyla alacağı kararların geçerlilik kazanabilmeleri için yazılı olmaları şarttır. (TTK M. 408/3)

Not 3: Pay sahibi sayısı bire düşerse, durum, bu sonucu doğuran işlem tarihinden itibaren yedi gün içinde yönetim kuruluna yazılı olarak bildirilir. Yönetim kurulu bildirimi aldığı tarihten itibaren yedi gün içinde, şirketin tek pay sahipli bir anonim şirket olduğunu tescil ve ilan ettirir. Ayrıca, hem şirketin tek pay sahipli olarak kurulması hem de payların tek kişide toplanması hâlinde tek pay sahibinin adı, yerleşim yeri ve vatandaşlığı da tescil ve ilan edilir. Aksi hâlde doğacak zarardan, bildirimde bulunmayan pay sahibi ve tescil ve ilanı yaptırmayan yönetim kurulu sorumludur. (TTK. M.338/2)

YUKARIDA İSTENİLEN EVRAKLARDAN BİRER ADET ODA SİCİL SERVİSİNE AYRICA VERİLECEKTİR.

221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim