Konya32 °C
221 52 52

HABERLER

Yazı Boyutu :

Güzergah Belgesi Hakkında

Güzergah Belgesi Hakkında26 Kasım 2019 Salı 13:59

1 Ocak 2020 tarihinden itibaren trafik ekiplerince yapılan kontrollerde “Güzergah Belgesi” bulunmayanlara 1.002 Türk lirası idari para cezası uygulanarak eksiklikleri giderilinceye kadar araçların trafikten men edileceği bildirilmiştir.

Sayın Üyemiz,

T.C. Konya Valiliği İl Emniyet Müdürlüğünün odamıza göndermiş olduğu 12.11.2019 tarih ve E.2019111210543926050 sayılı yazısı;

Konya Büyükşehir Belediyesi Umum Servis Aracı (C Plaka) Çalışma Yönetmeliği 16’ ıncı maddesi a)bendi “Belediyenin ilgili biriminden yaptığı taşımanın niteliğine göre “okul servis araçları özel izin belgesi” veya “personel servis aracı güzergah izin belgesi” almak zorundadır.

b) Özmal araçlar ile personelini ücretsiz olarak taşıyan firmalar belediyeden “personel servis aracı güzergâh izin belgesi” alacaktır.” denilmektedir.

Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliği “Taşımacının Yükümlülüğü” tanımı altında 5' inci maddesi c) bendinde “Taşımanın tamamının veya bir kısmının bir büyükşehir beledivesi/beledive sınırları içerisinde gerçekleşmesi halinde; şehir içinde izlenecek güzergah için ilgili büyükşehir belediyesinden/belediyeden Ek-4 Özel İzin Belgesi almakla yükümlüdür. “ Hükmü amirdir.

2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu Ek Madde 2/5 “İlgili belediye tarafından tahdit veya tahsis kapsamına alınmış ve bu kapsamda verilmiş çalışma izninin/ruhsatının süresi bittiği hâlde, belediye sınırları dâhilinde yolcu taşıyan kişiye 1.002 Türk lirası idari para cezası uygulanır ve eksikliği giderilinceye kadar araç trafikten menedilir” denildiğinden;

1 Ocak 2020 tarihinden itibaren trafik ekiplerince yapılan kontrollerde “Güzergah Belgesi” bulunmayan tahdit veya tahsis kapsamındaki tüm ticari araç sürücülerine trafik kanunu Ek/2-5 maddesinden 1.002 Türk lirası idari para cezası uygulanarak eksiklikleri giderilinceye kadar araçların trafikten men edileceği bildirilmiştir.

Üyelerimizin bilgilerine sunulur.

KONYA TİCARET ODASI BAŞKANLIĞI

221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim