GIDA SEKTÖRÜ

Yazı Boyutu :

İlimizdeki gıda sanayi, tarımdan sağladığı bitkisel ve hayvansal hammaddeyi, uyguladığı bir veya daha fazla işlemle, raf ömrü uzun ve tüketime hazır ürünlere dönüştüren bir imalat sanayi kolu ve sürekli büyüyen tek sektördür. Son yıllarda Konya’da gıda sektörü özellikle un, yem ve şeker sanayileri büyük gelişme göstermiştir. Konya’da özellikle süt ve süt ürünleri, makarna, irmik ve un sektörü gelişmiştir.
Konya’da gıda işleme sektörüne yatırım yapmanın çeşitli avantajları bulunmaktadır. Yılda iki ürün, ucuz ve bol hammadde ve düşük ulaşım masrafları bunlara arasında sayılabilir.
Konya’da gıda sektöründe dondurulmuş, kurutulmuş ve paketlenmiş gıda, konserve gıda ile bitkisel yağ üretimine yatırım yapılabilir. Ayrıca tarıma dayalı sanayi de endüstriyel yağlı bitki üretimi ile Kanola’dan bio-dizel gibi endüstriyel ürünlerin üretimine yatırım yapılabilir.
Son yıllarda ülkemizde fonksiyonel gıda pazarının hızla büyümektedir ve gelişime açık yapısıyla yabancı şirketlerin ilgi odağı haline gelmiştir. Türkiye’nin bu tip yenilikleri çok hızlı benimseyen bir ülke olması ve tüketicinin artan ilgisi, yabancı şirketlerin bu alandaki yatırımlarını artırma kararı almasında etkili olmaktadır. Bu çerçevede Konya’ya da fonksiyonel gıda sektöründe yatırım yapılabilir.

221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim