Konya3 °C
 • FaceBook Ticaret Odası
 • Twitter Ticaret Odası
 • RSS
221 52 52

KURULUŞ TESCİLİNDE İSTENECEK EVRAKLAR

Yazı Boyutu :

Bir ticari işletmeyi kısmen dahi olsa kendi adına işleten kimseye tacir denir (TTK m.12)
Gerçek kişi tacirin ticaret unvanı kısaltılmadan yazılan  ad ve soyadından meydana gelir. Ad ve soyadına TTK.nın 46. maddesine uygun ekler yapılabilir. Unvanda; ortaklık bulunduğu izlenimini yaratacak çoğul ekler, başka kişilerin adları ve yabancı kelimeler kullanılmamalıdır.

İşletme sahibinin velayet veya vesayet altında bulunması veyahut kendisine bir yasal danışman atanmış olması gibi ehliyeti ilgilendiren hallerde bu durum ve veli, vasi veya yasal danışmanın kimler olduğu tescil edilir. Bu durumların sonradan meydana gelmesi halinde de aynı hüküm uygulanır.

 

 1. Ticaret Sicili Müdürlüğü'ne hitaben dilekçe
 2. Taahhütname 1 adet.
 3. Gerçek kişinin ev ve iş adresi, iştigal konusu ve unvanını gösterir Noter veya Ticaret Sicili Müdürü huzurunda atılmış üç imzalı Tescil Talepnamesi. (Öncelikle Mersis üzerinden başvuru yapılacak. Müdürlüğümüzün onayından sonra notere veya Ticaret Sicili Müdürlüğü'ne onaylattırılacak.) 1  Adet
 4. Gerçek kişi kaydına ait harici temsilci ataması var ise şahsın unvanını gösterir Noter veya Ticaret Sicili Müdürü huzurunda atılmış üç imzalı Tescil Talepnamesi. (Noter veya Ticaret Sicili Müdürlüğü onaylı 1 Adet)
 5. Vergi levhası fotokopisi 1 adet
 6. Ticaret Sicili kayıt beyannamesi
 7. Eczacılar için Eczacılar Odasına Kayıtlı olduğuna dair belge
 8. Gerçek kişiler için oda kayıt beyannamesi
YUKARIDA İSTENİLEN EVRAKLARDAN BİRER ADET ODA SİCİL SERVİSİNE AYRICA VERİLECEKTİR.
221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim