Konya-7 °C
221 52 52

HABERLER

Yazı Boyutu :

Gaziantep Baklavası Hakkında

Gaziantep Baklavası Hakkında31 Mart 2015 Salı 16:12

Gaziantep dışında başka bir yerde imalatının yapılamayacağı ve imal ettikleri ürünlerde “Antep Baklavası” ya da “Gaziantep Baklavası” tescilli ismini kullanamayacakları belirtilmektedir.

Sayın Üyemiz;
TOBB kanalıyla Odamıza intikal eden Gaziantep Sanayi Odası’nın 11.03.2015 tarih ve 100-12801/907 sayılı yazısında; “Antep Baklavası” veya “Gaziantep Baklavası” nın Gaziantep Sanayi Odasınca, Türk Patent Enstitüsü ve Avrupa Birliği Tarım ve Gıda Komisyonu nezdinde tescillenmesinden dolayı kendine özgü özelliklerinin koruma altına alındığı, bu bağlamda Türk Patent Enstitüsünün “ 555 sayılı Coğrafi İşaretlerin Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin” Madde-3 ve Madde-17 de belirtilen “Mahreç İşareti” özellikleri gereği, “Antep Baklavası” ya da “Gaziantep Baklavası” olarak tescil ettirilen ürünün, Gaziantep dışında başka bir yerde imalatının yapılamayacağı ve imal ettikleri ürünlerde “Antep Baklavası” ya da “Gaziantep Baklavası”  tescilli ismini kullanamayacakları belirtilmektedir.

Yine aynı yazıda, Gaziantep’ te imal edilen “Antep Baklavası” veya “Gaziantep Baklavası” ürününün diğer illerde satılmasında sakınca bulunmadığı belirtilmektedir.

Üyelerimize önemle duyurulur.

KONYA TİCARET ODASI BAŞKANLIĞI

221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim