Konya8 °C
221 52 52

BLOG >> KTO RAPORLARI >> GİZEM ERİM

Yazı Boyutu :

FİRMA EVLİLİKLERİ VE ŞİRKET BİRLEŞME İSTATİSTİKLERİ

FİRMA EVLİLİKLERİ VE ŞİRKET BİRLEŞME İSTATİSTİKLERİ18 Haziran 2019 Salı 16:33

Şirket, iki ya da daha fazla kişinin bir araya gelerek emeklerini, mallarını ortak bir amaç için birleştirmeleriyle meydana gelen tüzel kişiliktir. Gerçek kişiler şirket kurabileceği gibi tüzel kişiler de birleşerek şirket kurabilmektedir.

Şirketler çeşitli sebeplerle (rekabeti azaltmak-verimliliği arttırmak-hammadde tedarikinin düzenliliğini sağlamak gibi) başka bir şirketin bünyesine girerek veya birleşerek varlıklarını devam ettirebilmektedir. Şirketlerin devir veya birleşerek yeni bir şirket oluşturmalarına ve bir araya gelmelerine şirket evliliği (şirket birleşmesi) denmektedir.

Geride bıraktığımız 2018 yılında gerek ülkemizde gerek dünyada ekonomi, siyaset vb. alanlarda yaşanan sorunlar ve ABD’nin ekonomik ve siyasi alanda gerçekleştirdiği aksiyonlar, FED’in faiz artırımını devam ettirmesi özellikle gelişmekte olan ülkeleri zor durumda bırakmıştır. Kurda yaşanan dalgalanmalar, enflasyon ve siyasi gelişmeler ülkemizde de etkisini hissettirmiştir. Gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinin değer kaybetmesi, dünyada yaşanan ticaret savaşlarının getirdiği belirsizlik ortamı, bazı uluslararası derecelendirme kuruluşlarının ülkemizin kredi notunu birden fazla düşürmesi ekonomimizi olumsuz yönde etkileyen gelişmelerden olmuştur. [Devamı]

221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim