ENERJİ PROJELERİ

Yazı Boyutu :

Konya’nın mevcut elektrik ihtiyacı tamamen dışarıdan sağlanmaktadır. Bu durum enerji arz güvenliğini sıkıntıya sokmaktadır. Bu nedenle bu konuda çeşitli önlemler alınması gerekmektedir.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) güneş enerjisinden elektrik üretilebilecek enerji bölgelerini belirlemiştir. Konya 92 MW ile ülkemizde en fazla kapasiteye sahip olan ildir. İldeki bu potansiyelin değerlendirilmesine yönelik projeler geliştirilmelidir.

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Kanunu'na göre, güneşten üretilen elektriğin kilovatına 13,3 cent teşvik verilecektir.

konyaprojelerienerji.jpg

Konuya ilişkin önerilerimiz şu şekildedir:

  • Doğal Kaynaklarımız daha fazla kullanılmalıdır. Güneş, rüzgar, akarsular, sıcak su kaynakları gibi enerji kaynaklarımızdan bugün aldığımız verim çok düşüktür. Yine mesela demir cevheri gibi madenler hala dışarıdan ithal yolu ile gelmektedir. Ülkemizin kaynaklarının kullanımı artırılmalı, bu çerçevede oluşturulacak çalışmalara teknik ve ekonomik destekler verilmelidir. Cevher temini yerli imkanlarla yapılmalı bunun için yeni ocaklar açılmalıdır.
  • Konya’ya ve çevresine hizmet verebilecek ölçekte müstakil bir elektrik santrali yapılmalıdır. Konya bölgesinde Konya’yı besleyebilecek büyük bir enerji santralinin olmaması enerji sıkıntısına yol açmaktadır. Bu olay üretim üssü olan Konya’nın sanayisine zarar vermektedir. Doğalgaz ya da su ile yapılacak olan santralin maliyet ve verimliliği göz önüne alındığında Konya için en uygun santral kömürle çalışacak Ilgın termik santrali olacaktır. Ilgın ilçesinde elektrik üretmeye imkan sağlayacak geniş kömür maden alanları vardır. Geçmiş dönemlerde yapımı düşünülen fakat kamunun alım garantisi olmadığı için özel sektörün üstlenemediği termik santralin yapılması için kanun çıkarılmalıdır. Afşin B ve C santrallerine uygulanan yasal prosedür Konya Ilgın termik santraline de uygulanmalıdır. Bu çerçevede elektrik üretim ihalelerinin yapılarak bir an önce bu sorunun çözülmesi gerekmektedir.

Diğer yandan Karapınar’da Konya’nın en büyük linyit rezervlerinin bulunması, bölgeye termik santrali kurma yönünde önemli bir gelişme olmuştur. Karapınar’da bulunan linyit yataklarına hali hazırda dört firma başvurmuş ve bazı firmalar üretim lisansı almıştır. Bununla birlikte, Konya’nın enerjide dışa bağımlılığı asgari düzeye düşecek ve Konya yeni elektrik santrallerine kavuşacaktır.

221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim