EĞİTİM ALANINDAKİ PROJELER

Yazı Boyutu :

Selçuklu ve Osmanlı döneminde Konya, tam bir eğitim merkezi konumundaydı. Osmanlının son döneminde 630 Medrese eğitim veriyordu. Bugün ise Konya’da 2’si devlet 2’si de vakıf üniversitesi olmak üzere 4 üniversite bulunmaktadır. Osmanlının son dönemi ile karşılaştırıldığında kurulacak yeni üniversitelerle Konya’nın bir eğitim başkenti haline getirilmesi sağlanmalıdır.

Konya’ya yeni üniversiteler açılması, Konya’nın bir eğitim başkenti haline getirilmesi için şarttır. Bu nedenle Konya'ya yeni üniversitelerin kurulması için tüm istekli kuruluşların önü açılmalıdır. Özellikle Vakıf üniversitesi kurulması aşamasında istenen bazı bürokratik işlemler, birçok büyük firmanın üniversite kurmasını engel olmaktadır. Yapılacak yasal düzenlemelerle vakıf üniversitesi kurmanın teşvik edilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte, sanayicinin ihtiyaç duyduğu kalifiye eleman sıkıntısı, yeni kurulacak vakıf üniversiteleri ile birlikte artan sanayi-üniversite işbirliğini getireceği gibi sanayicinin ihtiyaç duyduğu kalifiye elemanı kendisi yetiştirmesi sağlanacaktır.

 

Tarım Üniversitesi Kurulması

Tarım sektörü ilimizin önemli sektörleri arasındadır. Şehrimizin tarım alanında bir ihtisas şehri haline getirilmesi amacıyla ilimize bir tarım üniversitesinin kurulması gerekmektedir. Bu üniversitede tarım ekonomisi, tohumculuk, genetik bilimler, tarım işletmesi gibi tüm tarım açılımlı alanlarda derslerin verilmesiyle bu alanda uzmanlaşma sağlanmalıdır.

Türkiye’deki tarımsal üretimin %10’unu kendi başına karşılayan Konya’nın tarımsal alanda ihtiyaç duyduğu ar-ge ve inovasyon çalışmalarını yapmak üzere tarım alanında daha çok araştırma üzerine odaklanmış bir tarım üniversitesi kurulması gerekmektedir.

Araştırma-geliştirmeye odaklanacak bu üniversite ile birlikte hem tarımsal üretimde yenilikçi uygulamalar çiftçiler tarafından hayata geçirilecek hem de tarımsal anlamda verimlilik artışı sağlanarak daha verimli bir tarımsal üretim gerçekleştirilecektir.

 

Mesleki Eğitim Merkezinin Kurulması

Sanayicimizin ihtiyaç duyduğu kalifiye eleman eksikliğini gidermek için eğitim sistemi yeniden gözden geçirilmeli ve mesleki eğitim yeniden yapılandırılmalıdır. Bu amaçla ilimizde bir Mesleki Eğitim Merkezi kurulması amacıyla Konya Ticaret Odası, Konya Sanayi Odası ve Konya İl Özel İdaresi işbirliği ile önümüzdeki yıl içerisinde çalışmalara başlanacaktır. Üniversiteye gidemeyen lise mezunları bu mesleki eğitim merkezi vasıtasıyla sanayiye kazandırılacaktır.

MEVKA Güdümlü Projeler kapsamında 2012 yılı içinde bir Mesleki Eğitim Merkezi kurma çalışmaları başlamıştır. Projenin ana yürütücüsü Konya Ticaret Odasıdır. Kurumlar arası imzalanacak protokolün ardından 2012 yılında MEVKA tarafından desteklenerek Merkezin kurulma çalışmaları başlayacaktır.

221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim