HABERLER

Yazı Boyutu :

DIŞ TİCARET MÜDÜRLÜĞÜ-DUYURULAR

DIŞ TİCARET MÜDÜRLÜĞÜ-DUYURULAR22 Temmuz 2016 Cuma 10:10

Sayın üyemiz; çeşitli kurum ve kuruluşlardan Odamıza ulaşan duyurular aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

DOLANDIRICILIK VAKALARI - BREZİLYA

Ekonomi Bakanlığı ve Sao Paulo Ticaret Ataşeliğinden alınan yazılara atfen, büyük Brezilyalı firmaların temsilcisiymiş gibi hareket eden bazı dolandırıcıların son zamanlarda emtia ithalatçısı firmalarımızla irtibata geçtiğinin gözlemlendiği ifade edilmiş olup, dolandırıcılık olaylarının önlenmesini teminen konu hakkında firmalarımızın bilgilendirilmesinin talep edildiği bildirilmektedir
 

Anılan vakalarda dolandırıcıların özellikle “LinkedIn” ve Facebook” gibi sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla Brezilyalı emtia ihracatçısı firmaların yetkililerinin isimlerini temin ettikleri ifade edilmektedir. Ayrıca, bu isim ve unvanları kullanarak yine bu firmaların kurumsal elektronik postalarına benzer adreslerden hedef firmalarımıza e-postalar göndererek uygun fiyatla mal ihraç etmeyi teklif ettikleri, hatta gerçeğe yakın sahte faturalar düzenledikleri bildirilmektedir.

Bu itibarla, Sao Paulo Ticaret Ataşeliğimizin, en küçük şüphe halinde bile, firmalarımızın, Brezilyalı ihracatçı firmanın teyidi amacıyla Ataşeliğimizle temasa geçmesini önerdiği belirtilmektedir. Ataşeliğimizce, dolandırıcılık vakasına adı karıştırılan Brezilyalı firmanın, piyasadaki itibarını korumaya önem veren büyük bir firma olması halinde dolandırıcılık yapan firmalar aleyhinde adli makamlar nezdinde girişimde dahi bulunabildiği ifade edilmektedir.

221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim