Konya14 °C
221 52 52

HABERLER

Yazı Boyutu :

DİJİTAL MECRALAR KOMİSYONU KURULMASI İLE BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN (YENİ İSTİHDAM PAKETİ)

DİJİTAL MECRALAR KOMİSYONU KURULMASI İLE  BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN  (YENİ İSTİHDAM PAKETİ)29 Temmuz 2020 Çarşamba 10:53

Sayın Üyemiz,

Dijital Mecralar Komisyonu Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek, Resmî Gazetede yayımlanmıştır. Kanunda yer alan ve iş âlemini ilgilendiren başlıklar aşağıdaki özetlenmiş olup, Kanunun tam metnine ulaşmak için tıklayınız.

 

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ

Cumhurbaşkanı, 1 Temmuz’da bir ay daha uzatılan kısa çalışma ödeneğini, 31.12.2020 tarihine kadar, sektörel olarak veya bir bütün halinde uzatabilecektir. Dolayısıyla, kısa çalışmada önümüzdeki dönemde yapılabilecek uzatmalarda Cumhurbaşkanı örneğin turizm ya da hizmetler sektörü gibi salgından etkilenme oranı yüksek olan sektörler için sektör bazlı uzatma kararı alabilecektir.

 

PRİM DESTEĞİ

Kısa çalışmadan normale dönen işyerlerine, çalışanları için 31 Aralık 2020 tarihini geçmemek üzere prim desteği verilecektir. 3 ay boyunca uygulanacak prim desteği asgari ücret üzerinden geçerli olacak. Bu durumda işveren payı ve işçi payına karşılık gelen toplam tutar, İşsizlik Sigortası Fonu'ndan ödenecektir. Cumhurbaşkanı, üç aylık süreyi sektörel olarak ayrı ayrı veya bir bütün olarak altı aya kadar uzatmaya yetkilidir.

İşverene her bir ay için sağlanacak destek süresi; kısa çalışma ödeneği alanlar için kısa çalışma ödeneği aldığı aylık ortalama gün sayısını, nakdi ücret desteğinden yararlandırılanlar için nakdi ücret desteği aldıkları aylık ortalama gün sayısını geçemeyecektir.

 

BAŞVURULARDA UYGUNSUZLUK TESPİTİ

Kısa çalışmadan yersiz yararlanıldığının tespiti veya kısa çalışma başvurusuna yönelik uygunluk tespitinin olumsuz sonuçlanması ya da nakdi ücret desteğinden yersiz yararlandığının tespiti halinde, iş yeri bu düzenleme kapsamında sağlanan destekten yararlanamayacak veya yersiz yararlanmış sayılacak. Destekten yersiz yararlanıldığının tespiti halinde, yararlanılan destek tutarı işverenden gecikme cezası ve gecikme zammı ile birlikte tahsil edilecek.

 

İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI

Covid-19 salgını gerekçesiyle işçilerin iş akitlerinin feshedilmesinin önüne geçilmesine yönelik düzenlemenin uygulama süresini (işten çıkarma yasağını), 3'er aylık sürelerle 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatabilmesi için Cumhurbaşkanına yetki verilmiştir.

Ayrıca, belirli süreli veya hizmet sözleşmelerinde sürenin sona ermesi, iş yerinin herhangi bir sebeple kapanması ve faaliyetinin sona ermesi, ilgili mevzuata göre yapılan her türlü hizmet alımları ile yapım işlerinde işin sona ermesi halleri, fesih engelinin istisnalarına eklenmiştir.

 

50’DEN AZ ÇALIŞANI OLAN YERLERDE İSG ZORUNLULUĞU

Covid-19 salgını nedeniyle eğitimlerin aksaması ve ilgili sınavların gerçekleştirilememesinden kaynaklı oluşacak uzman ve hekim açıklarını önlemek amacıyla, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun, 50'den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan iş yerleri ile kamuya ait iş yerlerinde iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi görevlendirilmesine ilişkin hükmünün yürürlüğü, 01.07.2020 tarihinden 31.12.2023 tarihine ötelenmiştir.

 

 

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla.

KONYA TİCARET ODASI BAŞKANLIĞI

221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim