Konya14 °C
221 52 52

HABERLER

Yazı Boyutu :

Devlet Destekli Alacak Sigortası’nda Değişiklik

Devlet Destekli Alacak Sigortası’nda Değişiklik28 Ağustos 2020 Cuma 15:51

Resmî Gazete’de “Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelere Yönelik Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası Tarife ve Talimat Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” yayınlanmıştır.

Sayın Üyemiz,

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden odamıza gelen yazıda; üyelerden gelen talepler ve TOBB girişimleri sonucunda, 19 Ağustos 2020 tarihli ve 31218 sayılı Resmî Gazete’de “Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelere Yönelik Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası Tarife ve Talimat Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” yayınlanmıştır.

Buna Göre:

  • KOBİ tanımı, nitelikleri ve sınıflandırması ile KOBİ’lere alacak sigortası sağlama koşulları, Yönetmelikte yer alan net satış hasılatının yanı sıra mali bilanço rakamı dikkate alınarak belirlenecek.
  • KOBİ’lere alacak sigortası sağlama kriterleri arasında yer alan “bir önceki mali yıldaki net satış hasılatı” kriteri, “bir önceki mali yılda yurt içi satıştan elde edilen ciro” şeklinde değiştirilmiştir. (Böylece, toplam cirosundaki ihracat payı ile kapsam dışında kalan KOBİ’lerin de Devlet Destekli Alacak Sigortası’ndan faydalanmalarının yolu açıldı)
  • Yapılan değişiklikle Devlet Destekli Alacak Sigortası sunulacak KOBİ’lerin bir önceki mali yıldaki yurt içi satışlardan elde ettiği cirosunun 125 milyon TL’nin altında olması gerekiyor. Merkez, gerekli görülmesi halinde, bu tutarın her bir başvuru için %20 oranına kadar artırılabilmesine imkân tanıdı.
  • Yapılan düzenlemede, cironun net prim ve azami teminat tutarı, tablonun en son satırı kullanılarak hesaplanacak ve alıcı başına azami 750.000 TL kredi limiti sağlanacak. 
  • Sistem kapsamında düzenlenen sigorta sözleşmeleri için vergi ve diğer yasal yükümlülükler düşüldükten sonra kalan prim tutarı üzerinden uygulanacak komisyon oranı %12’den %15’e yükseltildi. Sigorta aracısına, sigorta şirketi tarafından uygulanan prim tutarının %9’u olan oran ise %12’ye yükseltildi.

Bilgilerinize sunarız.

KONYA TİCARET ODASI BAŞKANLIĞI

 

Konu

Mevcut Tebliğ

Yeni Tebliğ

Ciro

Biten Mali Yıldaki Net Satış Hasılatı 125.000.000 TL’ye kadar olan KOBİ’ler yararlanabilir.

Biten Mali Yıldaki Yurtiçi Satışlardan Elde Edilen Cirosu 125.000.000 TL’ye kadar olan KOBİ’ler yararlanabilir. (Merkez gerekli gördüğü durumlarda bu tutarı her bir başvuru için %20’sine kadar attırabilecektir.)

Teklif Geçerlilik Süresi

10 Takvim Günü

15 Takvim Günü

Komisyon Oranları

Sigorta şirketleri için %12

Sigorta aracıları için %9

Sigorta şirketleri için %15

Sigorta aracıları için %12

221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim