Konya-6 °C
221 52 52

HABERLER

Yazı Boyutu :

Civil Peynir, Göğermiş Peynir ve Kadayıf Dolması Coğrafi İşaret Tescili Hakkında

 Civil Peynir, Göğermiş Peynir ve Kadayıf Dolması Coğrafi İşaret Tescili Hakkında13 Nisan 2015 Pazartesi 11:36

Erzurum dışında başka bir yerde imalatının yapılamayacağı ve imal ettikleri ürünlerde “Civil Peynir”,“Göğermiş Peynir” ve "Kadayıf Dolması" tescilli ismini kullanamayacakları belirtilmektedir.

 

Sayın Üyemiz;
TOBB kanalıyla Odamıza intikal eden Erzurum Ticaret Borsası’nın 25.03.2015 tarih ve 331 sayılı yazısında; “Civil Peynir”,“Göğermiş Peynir” ve "Kadayıf Dolması" nın Erzurum Ticaret Borsasınca, Türk Patent Enstitüsü ve Avrupa Birliği Tarım ve Gıda Komisyonu nezdinde tescillenmesinden dolayı kendine özgü özelliklerinin koruma altına alındığı, bu bağlamda Türk Patent Enstitüsünün “ 555 sayılı Coğrafi İşaretlerin Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin” Madde-3 ve Madde-17 de belirtilen “Mahreç İşareti” özellikleri gereği, “Civil Peynir”,“Göğermiş Peynir” ve "Kadayıf Dolması" olarak tescil ettirilen ürünün, Erzurum dışında başka bir yerde imalatının yapılamayacağı ve imal ettikleri ürünlerde “Civil Peynir”,“Göğermiş Peynir” ve "Kadayıf Dolması"  tescilli ismini kullanamayacakları belirtilmektedir.

Yine aynı yazıda, Erzurum’ da imal edilen “Civil Peynir”, “Göğermiş Peynir” ve "Kadayıf Dolması" ürününün diğer illerde satılmasında sakınca bulunmadığı belirtilmektedir.

Üyelerimize önemle duyurulur.

KONYA TİCARET ODASI BAŞKANLIĞI

221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim