Konya-22 °C
221 52 52

HABERLER

Yazı Boyutu :

Çin Dolandırıcılık Uyarısı

Çin Dolandırıcılık Uyarısı28 Aralık 2011 Çarşamba 12:00

Firmalarımızın Çin Halk Cumhuriyeti'nde (ÇHC) yerleşik firmalar ile yürüttükleri ticari işlemler sürecinde, muhatap Çinli firmaların orijinal elektronik posta adreslerinden ya da Çinli firma temsilcilerinin isimlerine açılan yeni elektronik posta adresler

ÇİN DOLANDIRICILIK UYARISI HK.

Firmalarımızın Çin Halk Cumhuriyeti'nde (ÇHC) yerleşik firmalar ile yürüttükleri ticari işlemler sürecinde, muhatap Çinli firmaların orijinal elektronik posta adreslerinden ya da Çinli firma temsilcilerinin isimlerine açılan yeni elektronik posta adreslerinden, ödemenin yapılması istenen banka hesap bilgilerinin değiştirilmesi sonucunda ortaya çıkan firma dolandırıcılığına ilişkin son dönemde Pekin Ticaret Müşavirliği ve Şanghay Ticaret Ataşeliği'ne birçok şikâyet geldiği bildirilmiştir.

Bahse konu şikâyetlerde genel olarak, firmalar arasında elektronik posta ile kurulan irtibatta Çinli firma tarafından ticari işlemin detaylarına ilişkin bilgiler verildiği ve bu sebeple ülkemiz firmalarında ödemeye ilişkin herhangi bir şüphe oluşmadığının anlaşıldığı belirtilmektedir.

Anılan ticari işlemlerde firmaların mağduriyetinin önlenmesi amacıyla, kurulacak ticari ilişkilerde güçlü bir hukuki belge niteliği taşıyacak sözleşme imzalanması, ticari işleme ilişkin ödemelerde mutlaka uluslararası kurallara uygun ödeme şekillerinin uygulanması tavsiye edilmiştir. Firmaların ticari ilişki sürecinde, Çinli muhatapları tarafından talep edilse dahi, sözleşmede mutabık kalınan banka hesabından farklı bir hesaba ödeme yapılması konusunda dikkatli olmaları, bu süreçte Çinli muhatapları ile sadece elektronik posta yoluyla iletişim kurmamaları, Çinli firmanın yerleşik telefonu ve faksı ya da mümkün olması halinde yerinde ziyaret ile ticari ilişkilerini devam ettirmeleri tavsiye edilmiştir. Diğer taraftan, ülkemiz firmaları tarafından Pekin Ticaret Müşavirliği ve Şanghay Ticaret Ataşeliği'ne yöneltilen bilgi taleplerinde, ÇHC'nde düzenlenen ticari belgelerin, ülkemizde geçerli olabilmeleri için izlenecek sürece ilişkin firmalarımız nezdinde bilgi eksikliği olduğunun anlaşıldığı bildirilmiştir.

ÇHC tarafından düzenlenen ticari belgelerin geçerliliğini teminen, önce Çin Ticaret Odası (China Council for the Prommotion of International Trade / CCPIT) ve ÇHC Dışişleri Bakanlığı, son olarak da Büyükelçiliğimiz/Başkonsolosluğumuz Konsolosluk birimleri tarafından imza-mühür tasdikine tabi tutulmuş olması gerektiği belirtilmiştir. Konsolosluk Birimleri tarafından söz konusu belgelere “metne şamil olmayan” imza-mühür tasdiki işleminin uygulanmakta olduğu, yapılan işlemin ÇHC Dışişleri Bakanlığı ilgili birimin imza ve mührünün onaylanmasından ibaret olduğu ifade edilmiştir.

Yazıda devamla, bu şekilde, ÇHC Dışişleri Bakanlığı'nın özel kursiyesiyle haftanın üç gün Büyükelçiliğimize/Başkonsolosluğumuza iletilen belgelerin en geç iki iş günü içinde aynı yoldan iade edildiği ve tüm bu sürecin tamamlanmasının toplamda üç hafta ile bir ayı bulabildiği belirtilerek, firmalarımızın Büyükelçiliğimize veya Başkonsolosluğumuza doğrudan başvurabilecekleri bildirilmiştir.


T.C.ŞANGHAY BAŞKONSOLOSLUĞU
Tel : 00 86 21 647 46 838 , 00 86 21 647 46 839, 00 86 21 647 47 237
Faks: 00 86 21 647 19 896 E-Posta: consulate.shanghai@mfa.gov.tr

221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim