Konya9 °C
221 52 52

BASIN ODASI

Yazı Boyutu :

Borçlar Kanunu

Borçlar Kanunu	23 Temmuz 2012 Pazartesi 15:33

Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, Yeni Borçlar Kanunu’nda yer alan ticari kredi almak için eşlerden kefalete rıza verilmesi maddesinin, ticaret hayatını zora sokacak maddelerden biri olduğunu söyleyerek maddenin yeniden gözden geçirilmesi gerekti

Sayı    : 2012/056                                                                                     
Konu  : Borçlar Kanunu                            

 BASIN BÜLTENİ

Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, Yeni Borçlar Kanunu’nda yer alan ticari kredi almak için eşlerden kefalete rıza verilmesi maddesinin, ticaret hayatını zora sokacak maddelerden biri olduğunu söyleyerek maddenin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini belirtti.

Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk, 1 Temmuz’da yürürlüğe giren Türk Borçlar Kanunu’nun, mahkemece verilmiş bir ayrılık kararı olmadıkça veya yasal olarak ayrı yaşama hakkı doğmadıkça eşlerden birinin, örneğin bir banka kredisine kefil olacağı zaman, diğerinin yazılı rızasını alması gerektiği konusunda hükmü olan 584’üncü maddesinin ticaret hayatında sıkıntılara yol açacağını söyledi.

Başkan Öztürk şöyle konuştu:

“1 Temmuz’da yürürlüğe giren Yeni Borçlar Kanunu'nun 584'üncü maddesine göre eşlerden birisinin başkasına kefil olabilmesi için diğerinin yazılı izin şartı aranıyor. Bu durum özellikle çok ortaklı şirketlerde büyük sorunlara yol açabilir. Çok ortaklı şirketlerde ortağın biri kredi almak istediğinde diğer ortaklarında kefaletini istemektedir. Bu maddeye göre kefalet istenen ortak da eşinden yazılı izin almak zorunda kalacak. Şirketlerin büyük oranda aile şirketi olduğu ülkemizde bu madde daha büyük sıkıntılara yol açabilir. Eşten yazılı rıza alınması zaman kaybına da yol açacaktır. Bugünün şartlarında ticaretle ilgilenmeyen bir eşin kefalete ortak olması kolay olmamaktadır. Bu madde aile içinde sıkıntılara yol açabileceği gibi boşanmalara da yol açabilir. Bu açıdan maddenin yeniden gözden geçirilmesi gerekmektedir.”

kto_ozturk-(3).jpg

221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim