Konya-6 °C
221 52 52

BASIN ODASI

Yazı Boyutu :

BANKACILIK SEKTÖRÜ KÂRINI %55 ARTIRDI

BANKACILIK SEKTÖRÜ KÂRINI %55 ARTIRDI 01 Kasım 2016 Salı 14:47

Öztürk, “Bankacılık sektörünün, 15 Temmuz’un ekonomi ayağıyla mücadelemizde bizler ile omuz omuza yer almasını bekliyoruz” dedi.

KTO Başkanı Selçuk Öztürk, bankacılık sektörünün yılın ilk dokuz ayında kârını yüzde 55 artırmasını, finans sektörü ile reel sektör arasındaki dengenin bozulması olarak değerlendirdi. Öztürk, “Bankacılık sektörünün, 15 Temmuz’un ekonomi ayağıyla mücadelemizde bizler ile omuz omuza yer almasını bekliyoruz” dedi.    

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun yayınladığı (BDDK), Türkiye Bankacılık Sektörü raporuyla ilgili değerlendirmede bulunan Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, “Bankacılık sektörünün 2016 yılı Ocak-Eylül döneminde net karı yüzde 54,8 artışla 29,04 milyar TL olarak gerçekleşti. 2015 yılının ilk 9 ayında 18 milyar 755,3 milyon TL olan net kar, bu yıl aynı dönemde 29 milyar 38,03 milyon TL'ye çıktı. Açıklanan rakamlar ülke ekonomisi açısından sağlıklı olmayan bir tabloyu göstermektedir. Reel sektör kan kaybederken bankacılık sektörünün kâr patlaması yaşaması finans sektörü ile reel sektör arasındaki dengenin giderek daha çok bozulduğunu göstermektedir. Bizler bankalarımız dâhil tüm işletmelerimizin kârlarını artırmasını bekleriz fakat sağlıklı bir ekonomi için olması gereken reel sektörün finans sektörünün önünde bir büyüme gerçekleştirmesidir. Bankaların sadece kara odaklanması yapısal bazı sorunları da beraberinde getirecektir. Finans sektörü kaynaklı olarak yaşanılan 2001 ve 2008 krizlerinde görülmüştür ki krizlerden çıkış için reel sektörün üretmesi, tüm kurumların da bu üretimin önünü açması gerekmektedir. 15 Temmuz darbe girişiminin bir diğer ayağı olarak Türkiye’yi ekonomisini güçsüzleştirme çabalarını biliyoruz. Küresel aktörlerin de yer aldığı bu çaba reel sektörümüzü hedef almaktadır. Böyle bir dönemde bir sıkıntı yaşamamak için bankaların kara odaklanmak yerine reel sektörün maliyetlerini düşürecek, piyasaları rahatlatacak önlemleri daha hızlı alması gerekmektedir. Sektörün, özellikle ticari krediler konusunda reel sektörümüze pozitif katkısını bekliyoruz. Unutulmamalıdır ki hepimiz aynı gemide yer alıyoruz. Bankacılık sektörünün, 15 Temmuz’un ekonomi ayağıyla mücadelemizde bizler ile omuz omuza yer almasını bekliyoruz” dedi.   

221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim