Konya2 °C
221 52 52

HABERLER

Yazı Boyutu :

AVRUPA BİRLİĞİ ADALET DİVANI (ABAD) KARARI

AVRUPA BİRLİĞİ ADALET DİVANI (ABAD) KARARI27 Kasım 2020 Cuma 10:02

Avrupa Birliği Adalet Divanı (ABAD) Kararı

Sayın Üyemiz;

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nden (TOBB) alınan 19.11.2020 tarihli Ek'te sunulan yazıda, Avrupa Birliği Adalet Divanı'nın (ABAD) 28.10.2020 tarihli ve C-312/19 sayılı "BY and CZ v Bundesrepublic Deutschland" kararında ağır vasıta taşıyıcılarının Almanya'da kullandıkları otoyollar için ödedikleri yüksek maliyetlerin AB hukukuna uygunluğuna ilişkin Polonya merkezli BY ve CZ isimli iki taşımacılık şirketinin Alman yetkili mahkemesine açtıkları davanın, söz konusu Alman mahkemesi tarafından bekletici mesele olarak ABAD'a sorulmasıyla ortaya çıktığı bildirilmektedir.

Yazıda, bu kapsamda Divan kararında 1999/62/AT sayılı Direktif uyarınca ağır vasıtalardan istenecek ücretin otoyol ağının inşası, işletmesi, bakımı ve geliştirilmesini kapsayan giderlerin karşılığı olması gerektiği vurgulanmakta olup, Almanya'nın ülkesindeki otoyollarını kullanan ağır vasıtalara uyguladığı ücret tarifesinin Alman trafik polisi giderlerine eklemesinin Direktife aykırılık teşkil edeceğinin hükmedildiği belirtilmektedir. Nakliyecilerimiz için önemli bir emsal teşkil edeceği anlaşılan davanın henüz sonuçlanmadığı ancak ABAD kararına göre nakliyecilerimizin de Almanya'da kullandıkları otoyollarına ilişkin ödedikleri ücretlerden "trafik polisi" için olduğu belirtilen bölümün mevzuata aykırı olduğunun kesinleştiği ifade edilmektedir.

Bahse konu kararın, Almanya'da ödenmiş olması muhtemel meblağın geçmişe dönük olarak nakliyecilerimize geri ödenmesine yönelik benzer davaların açılmasına olanak sağlayabileceği değerlendirmesi belirtilmekte olup, söz konusu kararın tamamına http://curia.europa.eu/juris/documents.jsf?num=C-321/   internet adresi üzerinden ulaşılabileceği bildirilmektedir.

221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim