Konya19 °C
221 52 52

HABERLER

Yazı Boyutu :

A.TR ve MENŞE İSPAT BELGELERİNİN ELEKTRONİK ORTAMDA DÜZENLENMESİ

A.TR ve MENŞE İSPAT BELGELERİNİN ELEKTRONİK ORTAMDA DÜZENLENMESİ09 Mayıs 2018 Çarşamba 14:26

A.TR Dolaşım Belgeleri ile menşe ispat belgelerinin ihracatçı firmalar veya temsil ettikleri firmalar adına gümrük müşavirleri tarafından elektronik ortamda düzenlenmesi hakkında duyurusu.

A.TR ve MENŞE İSPAT BELGELERİNİN ELEKTRONİK ORTAMDA DÜZENLENMESİ

(MEDOS) OTOMASYON SİSTEMİ KULLANICI KILAVUZU

 

Sayın Üyemiz;

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve Türkiye Odalar Borsalar Birliği koordinasyonunda ile A.TR Dolaşım Belgeleri ile menşe ispat belgelerinin elektronik ortamda düzenlenmesi, onaylanması ve vizelenmesine yönelik bir çalışma başlatılmıştır. ihracatçı firmalar veya temsil ettikleri firmalar adına gümrük müşavirleri tarafından belgelerin elektronik ortamda düzenlenmesi için nitelikli bir elektronik sertifika sağlayıcısından alınmış geçerli bir elektronik imzayı mümkün olan en kısa sürede temin etmeleri gerekmektedir.

Öncelikli olarak 14 Mayıs 2018 tarihinden itibaren A.TR Dolaşım Belgeleri elektronik ortamda düzenlenmesine, onaylanmasına ve vizelenmesine başlanacaktır.

Ardından 28 Mayıs 2018 tarihinden itibaren EUR.1 Dolaşım Belgesi, EUR-MED Dolaşım Belgesi, İran Menşe İspat Belgesi, Malezya Menşe İspat Belgesi ve D-8 Menşe İspat Belgelerinin elektronik ortamda düzenlenmesi ve onaylanması ve vizelenmesine başlanacaktır.

Gümrük onayı gerektirmeyen diğer Menşe Şahadetnamesi ve Özel Menşe Şahadetnamesi (FORMA) belgelerinin elektronik ortamda düzenlenmesi, onaylanması ve vizelenmesine 02 Temmuz 2018 tarihinde başlanacaktır.

14 Mayıs 2018 tarihinde A.TR Dolaşım Belgeleri’nin sağlıklı ve güvenli bir şekilde tam otomasyona geçirilmesini teminen ekte firmalar/gümrük müşavirleri için hazırlanan Menşe ve Dolaşım Belgeleri Otomasyon Sistemi (MEDOS) kullanıcı kılavuzu yer almaktadır.

A.TR Dolaşım Belgesinin elektronik ortama geçiş esnasında ilgili firma/gümrük müşavirlerinin ekte sunulan kullanıcı kılavuzunu esas alarak belgelerin düzenleme ve onaya sunma işlemlerini gerçekleştirmeleri konusu önemle rica olunur.

Bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla.

Menşe ve Dolaşım Belgeleri Otomasyon Sistemi (MEDOS) kullanıcı kılavuzu için tıklayınız.

Ayrıntılı Bilgi için: 221 52 37 - 38

KONYA TİCARET ODASI BAŞKANLIĞI

221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim