Konya10 °C
221 52 52

HABERLER

Yazı Boyutu :

Arıtma Tesislerinde Güvenlik

Arıtma Tesislerinde Güvenlik 20 Eylül 2013 Cuma 10:53

Çalışma hayatının düzenlenmesi ve denetlenmesi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının görevleri arasında yer almakta olup, bu hususun yasal çerçevesi 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile belirlenmiştir.

Sayın Üyemiz;

Ülkemizde son günlerde atık su arıtma tesislerinde meydana gelen iş kazaları neticesinde çok sayıda çalışanın hayatını kaybetmesi son derece üzücüdür. Sağlıklı ve güvenli bir çalışma hayatının temin edilmesinden devlet-işveren ve işçi ortaklaşa sorumludurlar.

Çalışma hayatının düzenlenmesi ve denetlenmesi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının görevleri arasında yer almakta olup, bu hususun yasal çerçevesi 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile belirlenmiştir. Bahse konu Kanunun 4’üncü maddesinde işveren, çalışanların işle ilgili sağlık ve güvenliğini sağlamakla yükümlü olup,  mesleki risklerin önlenmesi, eğitim ve bilgi verilmesi dâhil her türlü tedbirin alınması, organizasyonun yapılması, gerekli araç ve gereçlerin sağlanması, sağlık ve güvenlik tedbirlerinin değişen şartlara uygun hale getirilmesi ve mevcut durumun iyileştirilmesi için çalışmalar yapmak, işyerinde alınan iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerine uyulup uyulmadığını izlemek, denetlemek ve uygunsuzlukların giderilmesini sağlamakla, risk değerlendirmesi yapmak veya yaptırmakla, çalışana görev verirken, çalışanın sağlık ve güvenlik yönünden işe uygunluğunu göz önüne almakla, yeterli bilgi ve talimat verilenler dışındaki çalışanların hayati ve özel tehlike bulunan yerlere girmemesi için gerekli tedbirleri almakla yükümlü kılınmıştır.

Ancak, söz konusu önemlerin alınmaması nedeniyle ülkemizde sakatlanma  ve ölüm ile sonuçlanan  çok sayıda  iş kazası meydana gelmektedir. İş kazaları ile ilgili farkındalığın artırılması ve benzer nitelikte kazaların önüne geçilmesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından tehlikeler ile tehlikelerin nasıl önleneceğine dair bilgi içeren yazı ektedir.

Bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla.

KONYA TİCARET ODASI BAŞKANLIĞI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının göndermiş olduğu yazı eki için tıklayınız...

221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim