Konya24 °C
221 52 52

HABERLER

Yazı Boyutu :

Anonim ve Limited Şirketlerin Genel Kurul Toplantılarına İlişkin Açıklama

25 Mart 2020 Çarşamba 11:00

Ticaret Sicili Müdürlüğü’nden; Anonim ve Limited Şirketlerin Genel Kurul Toplantılarına İlişkin Açıklama:

Bilindiği üzere, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanununda anonim ve limited şirketlerde, olağan genel kurul toplantılarının her faaliyet dönemi sonundan itibaren üç ay içinde yapılması öngörülmektedir. Genellikle şirketler tarafından faaliyet dönemi olarak takvim yılı tercih edilmekte olup, bu durumdaki şirketlerin olağan genel kurullarını mart ayı sonuna kadar yapmaları gerekmektedir.

Koronavirüs COVID-19 (Koronavirüs) salgınının yayılmasının engellenmesi amacıyla özellikle şirket genel kurullarının yoğunlukla gerçekleştirildiği bu dönemde bakanlıkça şirketlerin kurul toplantıları bakımından bazı tedbirler alınmıştır.

6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu ve şirket sözleşmesine uygun olarak yönetim organları tarafından daha önce toplantıya çağrılan anonim ve limited şirketlerin olağan genel kurullarının, erteleme kararı alınması amacıyla genel kurulun toplanması beklenmeksizin, yönetim organları tarafından alınacak bir kararla iptal edilebilecektir. Buna ilişkin https://www.ticaretsicil.gov.tr/ internet adresinde yer alan örnek ilan metni dikkate alınarak hazırlanacak ilan metninin Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nde yayınlanması gerekmektedir.

Ayrıca; şirket sözleşmelerinde veya esas sözleşmelerinde kurul toplantılarının elektronik ortamda gerçekleştirilmesine imkan tanıyan bir hüküm bulunmayan şirketlerin, ülkemizin ve dünyanın geçtiği bu dönemde Koronavirüs COVID-19 salgınının yayılmasının engellenmesi amacıyla gerçekleştirmeyi planladıkları toplantıları Merkezi Kayıt Kuruluşu Anonim Şirketi’nden destek hizmeti almak suretiyle “Elektronik Genel Kurul Toplantı Sistemi” ve “Elektronik Yönetim Kurulu Sistemi” üzerinden hak sahiplerine elektronik ortamda katılma imkanının sağlanması zorunluluğunu ortadan kaldırmayacak şekilde gerçekleştirebilmelerine de imkan tanınmıştır. Ancak; bu imkandan faydalanan şirketlerin, şirketlerce elektronik ortamda kurul gerçekleştirilmesine imkan tanıyan

“Genel kurul toplantısına elektronik ortamda katılım

Şirketin genel kurul toplantılarına katılma hakkı bulunan hak sahipleri bu toplantılara, Türk Ticaret Kanununun 1527 nci maddesi uyarınca elektronik ortamda da katılabilir. Şirket, Anonim Şirketlerde Elektronik Ortamda Yapılacak Genel Kurullara İlişkin Yönetmelik hükümleri uyarınca hak sahiplerinin genel kurul toplantılarına elektronik ortamda katılmalarına, görüş açıklamalarına, öneride bulunmalarına ve oy kullanmalarına imkan tanıyacak elektronik genel kurul sistemini kurabileceği gibi bu amaç için oluşturulmuş sistemlerden de hizmet satın alabilir. Yapılacak tüm genel kurul toplantılarında esas sözleşmenin bu hükmü uyarınca, kurulmuş olan sistem üzerinden hak sahiplerinin ve temsilcilerinin, anılan Yönetmelik hükümlerinde belirtilen haklarını kullanabilmesi sağlanır.”

hükmünü hiçbir değişiklik yapmaksızın bundan sonraki yapılacak ilk genel kurul toplantısında şirket sözleşmesine/esas sözleşmesine eklemeleri şarttır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

KONYA TİCARET ODASI BAŞKANLIĞI
 

221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim