Konya-2 °C
221 52 52

ANASÖZLEŞME DEĞİŞİKLİĞİ

Yazı Boyutu :

Anasözleşmede aksine hüküm bulunmadığı taktirde genel kurul anasözleşmesinin bütün maddelerini değiştirebilir. (TTK 385) Ancak bu değişikliğin gerçekleşebilmesi için Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından izin alınması zorunludur. (TTK 386) Anasözleşme değişikliği yapılan genel kurulda anasözleşmede aksine hüküm olsa dahi her hisse bir oy hakkı verir. (TTK 387) İmtiyazlı pay sahipleri varsa bunların haklarını ihlal edecek mahiyette anasözleşme değişiklilerinde imtiyazlı pay sahiplerinin yaptıkları genel kurulda onaylanması gerekir. (TTK 389) Bu değişikliklerin yapılabilmesi için TTK 388 inci madde de ve anasözleşme de belirtilen nisaplara uyulması gerekir. Anasözleşmenin değiştirilmesine ilişkin genel kurulca verilen karar, yönetim kurulu tarafından şirket merkezinin ve şubelerinin bulundukları yerin ticaret sicilinde tescil ettirilmesi ve ilan ettirilmesi gerekir. Değiştirme kararı tescilden önce hüküm ifade etmez. (TTK 390)

Anasözleşme değişikliklerini sermaye artırılması, sermaye azaltılması ve sermayenin artırılması ve azaltılması dışındaki madde değişiklikleri olmak üzere üç bölümde inceleyebiliriz.

221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim