Konya2 °C
221 52 52

HABERLER

Yazı Boyutu :

Ambalaj Üreticilerinin Yükümlülükleri

Ambalaj Üreticilerinin Yükümlülükleri09 Kasım 2020 Pazartesi 08:45

Söz konusu yönetmelikle ambalaj üreticileri, gerekli bildirimleri ambalaj bilgi sistemi üzerinden doldurarak her yıl Mart ayı sonuna kadar göndermekle yükümlü kılınmıştır.

Sayın Üyemiz;

T.C. Konya Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün odamıza gödnermiş olduğu yazıda;

İlgi : Bakanlığımızın (Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü) 21.10.2020 tarihli ve E-66745475-145.07-209097 sayılı yazısı. 27/12/2017 tarihli ve 30283 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği'nin; "Ambalaj Üreticilerinin Yükümlülükleri" başlıklı 9. maddesinde, ambalaj üreticileri "bir önceki yıl ürettiği, ithal ettiği, ihraç ettiği, piyasaya sürdüğü ambalajlar ile piyasaya sürdüğü ve/veya ihraç ettiği ürünlerin ambalajlarına ilişkin bildirimler ile bu ambalajların bu Yönetmeliğe uygun olarak üretildiğine ilişkin bildirimleri, ambalaj bilgi sistemi üzerinden doldurarak her yıl Mart ayı sonuna kadar ambalaj bilgi sistemi üzerinden göndermekle" yükümlü kılınmıştır. Ayrıca, plastik poşet üreticilerinin Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar kapsamındaki ilave yükümlülükleri de dahil olmak üzere plastik poşetler dahil tüm ambalaj üreticileri tarafından üretilen ambalajlar ile bu ambalajların anılan Yönetmeliğe uygun olarak üretildiğine ilişkin bildirimlerin (Ambalaj Üretici Bildirim Formu, Plastik Poşet Ambalaj Üretici Bildirim Formu, Geri Dönüştürülmüş Madde ve Malzeme Kullanım Yükümlülüğü Formu, Yönetmeliğe uygun üretim yapıldığına dair Beyan Metni) ambalaj bilgi sistemi üzerinden doldurarak her yıl Mart ayı sonuna kadar sistem üzerinden gönderilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda; ambalaj bilgi sistemi üzerinden ilimizde faaliyette bulunan ambalaj üreticisi işletmeler tarafından bildirim yükümlülükleri işlemlerinin 01/12/2020 tarihine kadar yapılması gerekmektedir.

Bilgilerinize sunulur.

KONYA TİCARET ODASI BAŞKANLIĞI 

221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim