Konya-2 °C
221 52 52

ANASÖZLEŞME DEĞİŞİKLİĞİNDE İSTENEN EVRAKLAR

Yazı Boyutu :
  1. Ticaret Sicili Müdürlüğü'ne hitaben yazılmış Dilekçe 
  2. Şirket sözleşmesi değişikliği Bakanlık veya diğer resmi kurumların iznine veya uygun görüşüne tabi olan şirketler için bu izin veya uygun görüş yazısı.
  3. Şirket sözleşmesi değişikliğine ilişkin noter onaylı Genel Kurul Toplantı Tutanağı örneği. (2 Adet)
  4. Genel kurulda görüşülmüş; Yönetim kurulu, Divan Heyeti ve varsa Bakanlık Temsilcisi tarafından imzalanmış Tadil Metni (2 Adet)(Genel Kuruldan önce Ticaret Sicili Müdürlüğün'den tadil metnini kontrol ettiriniz.)
  5. Genel kurulun şirket sözleşmesinin değiştirilmesine ilişkin kararı imtiyazlı pay sahiplerinin haklarını ihlal edici mahiyette ise, genel kurul kararının imtiyazlı pay sahipleri özel kurulunca onaylandığına ilişkin kararın noter onaylı örneği.
  6. Tadil Tasarısı ile ilgili noter onaylı Yönetim Kurulu Kararı (2 Adet)
  7. Unvan Değişikliği yapılacaksa Yetki Kararı (3 Adet)
  8. Unvan Değişikliği olması halinde yeni unvan altında İmza Beyannamesi (2 Adet)(Herhangi bir Ticaret Sicili Müdürlüğünde düzenlenebilecektir.)
  9. Amaç ve Konu değişikliği yapılacaksa Bakanlık Temsilcisi Görevlendirme Yazısı ve Raporu (2 Adet)
  10. Diğer Genel Kurul Evrakları (2 Adet)

 

NOTLAR; 

TİCARET SİCİLİ YÖNETMELİĞİ MADDE 71/

(2) Şirket sözleşmesinin değiştirilmesine ilişkin genel kurul kararı, yönetim kurulu tarafından şirket merkezinin bulunduğu müdürlüğe tescil ettirilir.

(3) Genel kurulun şirket sözleşmesinin değiştirilmesine ilişkin kararı, imtiyazlı pay sahipleri özel kurulu tarafından onaylanmadan veya Kanunun 454 üncü maddesinin beşinci fıkrası gereğince onaylanmış sayılmadan, kayıtlı sermaye sistemini kabul eden şirketlerde ise yönetim kurulunun sermaye artırımına ilişkin kararı imtiyazlı pay sahipleri özel kurulu tarafından onaylanmadan tescil edilemez.

(4) İmtiyazlı pay sahipleri özel kurulunda; genel kurulun şirket sözleşmesinin değiştirilmesine ilişkin kararının, imtiyazlı pay sahiplerinin haklarını ihlal edici mahiyette olduğuna karar verilmesi halinde ise imtiyazlı pay sahipleri özel kurulunun gerekçeli kararının noter onaylı örneği ile olumsuz oy verenlerin listesi ve bunların ortak tebligat adresi müdürlüğe verilerek tescil ettirilir.

221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim