Konya-6 °C
221 52 52

BASIN ODASI

Yazı Boyutu :

Almanya’da düzenlenen “Türkiye Günü”ne Konya damgasını vurdu.

Almanya’da düzenlenen “Türkiye Günü”ne Konya damgasını vurdu. 03 Ekim 2012 Çarşamba 13:47

Hannover Ticari Araçlar Fuarı’nda düzenlenen Türkiye Günü’nde Konya Ticaret Odası (KTO) ile Hannover Ticaret ve Sanayi Odası (IHK Hannover) arasında işbirliği protokolü imzalandı.

Sayı     : 2012/077
Konu    : Konya-Hannover İşbirliği Protokolü                                                             

BASIN BÜLTENİ

Hannover Ticari Araçlar Fuarı’nda düzenlenen Türkiye Günü’nde Konya Ticaret Odası (KTO) ile Hannover Ticaret ve Sanayi Odası (IHK Hannover) arasında işbirliği protokolü imzalandı. Türkiye Günü kapsamında KTO Başkanı Selçuk Öztürk, Türk ve Alman otomotiv sektörü temsilcilerinin katıldığı toplantıda Konya ekonomisi hakkında bilgi verdi.

Almanya'nın Hannover kentinde açılan 64. Uluslararası Ticari Araçlar ve Yan Sanayi Fuarı’nda düzenlenen “Türkiye Günü” çerçevesinde Konya Ticaret Odası ve Hannover Sanayi ve Ticaret Odası arasında işbirliği protokolü imzalandı. Protokol; iki Oda arasında karşılıklı bilgi alışverişi sağlanması, Konya ve Hannover arasında ticari ilişkilerin geliştirilmesi ve mesleki eğitim projesi konusunda iş birliğini içeriyor. Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk ve IHK Hannover Başkanı Dr. Horst Schrage’nin imzaladığı protokolün törenine Aşağı Saksonya Eyaleti Ekonomi Bakanı Jörg Bode, Türkiye’nin Hannover Başkonsolosu Tunca Özçuhadar ve Hannover Ticaret Ataşesi M. Kudret Ceran ile Türk ve Alman işadamları katıldı.

Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk, protokol imza töreninde yaptığı konuşmada, “Konya’nın dış ticaretinde önemli yeri olan Almanya’nın Türkiye’nin önemli bir ticaret partneri olması ve son dönemde AB’de yaşanılan krize rağmen büyümesini sürdürmesi sebebiyle Almanya ile ilişkilere büyük önem veriyoruz. 2011 yılında ülke bazında en fazla ihracat yaptığımız ülke olan Almanya'nın, Türkiye’nin toplam ihracatı içindeki payı yüzde 10,41 oranında gerçekleşti. Konya’nın ise 2012 yılında Almanya’ya yaptığı ihracatta bir önceki yıla göre yüzde 20’lik bir artış var. Almanya’ya düzenlediğimiz fuar ziyaretlerinin bu artışa katkı sağladığını düşünüyoruz. Aşağı Saksonya Eyaleti’nin otomotiv ağırlıklı sanayisiyle, Konya’nın sanayi yapısı birbirini tamamlar nitelikte. Alman Ekonomi Bakanı Jörg Bode’nin başkanlığında düzenlenen Alman heyetinin Konya ziyaretiyle Konya ve Hannover arasında işbirliği yapılacak sektörler tespit edildi. Bugün imzalanan protokol iki şehir arasında ticari ilişkileri artıracaktır. Bu çerçevede ticari heyetlerin ziyaretleri devam edecek. Ayrıca imzalanan protokol, Almanya sistemini inceleyerek kurmayı planladığımız mesleki eğitim merkezi projemize de büyük fayda sağlayacaktır. Almanya’da ilk defa bir Oda’nın yurt dışından bir Oda ile işbirliği anlaşması imzalaması ayrı bir önem taşımaktadır. Bu işbirliği protokolü, iki ülke arasında ticari ilişkilerde en büyük sorun olun vize sorununun çözümünde örnek teşkil edecektir” dedi.

IHK Hannover Başkanı Dr. Horst Schrage de Konya Aşağı “Saksonya Eyaleti’nin önemli bir ticaret ortağıdır. Konya’nın son yıllarda giderek artan ekonomik büyüklüğü ikili ilişkilerin artmasına zemin hazırlamıştır. Ekonomi Bakanımızın, Mayıs ayında gerçekleştirildiği ziyareti sonrasında Konya, şehrimiz açısından hedef konumuna gelmiştir. Bugün iki şehir firmaları arasında verimli ve güvenilir bir işbirliği söz konusudur.  Bu ilişkiyi daha da yoğunlaştırmak iki şehrin faydasına olacaktır. Bu açıdan imzalanan protokolün karşılıklı fayda getireceğine inanıyoruz” diye konuştu.

 Aşağı Saksonya Eyaleti Ekonomi Bakanı Jörg Bode ise “Yıllık 102 Milyar Dolar ihracatı olan Aşağı Saksonya eyaletinde otomotiv sektöründe dünya çapında markalar üretim yapmaktadır. Ayrıca eyalette düzenlenen uluslararası fuarlar dünyanın önde gelen fuarlarıdır. Hannover, Aşağı Saksonya eyaletinin en önemli ticaret şehirlerinden biridir. Yaklaşık bir yıl öncesinde hiçbir bilgimizin olmadığı Konya’ya gerçekleştirdiğimiz ziyaretimizde gördüğümüz yakın ilgi güzel bir dostluk ortamı oluşturdu. Bu ortamda iki şehir arasında kurulan ticari işbirliğinin iki ülke adına kazanç olacağını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

kto-hannover-protokol-(1).jpg

kto-hannover-protokol-(2).jpg

kto-hannover-protokol-(3).jpg

kto-hannover-protokol-(4).jpg

221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim