Konya12 °C
221 52 52

BASIN ODASI

Yazı Boyutu :

Alman Ticaret Heyeti

Alman Ticaret Heyeti11 Mayıs 2012 Cuma 14:28

Konya Almanya İkili İş Görüşmeleri, Almanya'nın Aşağı Saksonya Eyaleti Ekonomi, Çalışma ve Ulaştırma Bakanı Jörg Bode başkanlığında Konya'ya gelen ticaret heyetinin katıldığı açılış töreniyle gerçekleştirildi.

Sayı    : 2012/038                                                                                        

Konu  : Alman Ticaret Heyeti                                                                              

BASIN BÜLTENİ

 

KTO Başkanı Selçuk Öztürk Konya Almanya İkili İş Görüşmeleri toplantısının açılışında Almanya’yla ticarette yaşanılan vize sorununu gündeme getirdi. Öztürk, “Almanya pazarına giren Türk işadamları vize sorunu yüzünden rekabette zarar görmektedirler” dedi. 

Konya Almanya İkili İş Görüşmeleri, Almanya'nın Aşağı Saksonya Eyaleti Ekonomi, Çalışma ve Ulaştırma Bakanı Jörg Bode başkanlığında Konya'ya gelen ticaret heyetinin katıldığı açılış töreniyle gerçekleştirildi. Açılışa AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı, Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk ve işadamlarından oluşan davetliler katıldı.  

KTO Başkanı Selçuk Öztürk, toplantının açılışında yaptığı konuşmada Almanya’nın Türkiye’nin en büyük ticaret ortağı olduğunu belirterek, “2011 yılında ülke bazında en fazla ihracat yaptığımız ülke Almanya’dır. Almanya'nın toplam ihracatımız içindeki payı yüzde 10,41 olurken, ihracatımız geçtiğimiz yıla göre yüzde 21 artış göstererek 13,8 milyar dolar olarak gerçekleşti. 240,8 milyar dolarlık ithalatımızda 23 milyar dolarla Almanya pay almaktadır. Bu denli önemi ticari ilişkilerimizde yaşadığımız en büyük sorun vize sorunudur. Türk işadamlarının vize başvurularında zaman kaybı yaratan bürokratik uygulamalar yüzünden rekabetimiz açısından zarar görmekteyiz. Ayrıca, Türkiye’nin AB ülkeleriyle vizesiz seyahatine imkân sağlayacak müzakereler Almanya’nın karşı tutumu nedeniyle gerçekleştirilemedi. Umarız bu sorunu en kısa zamanda çözüme kavuşturarak ikili ilişkilerimizi daha iyi noktalara getirebiliriz” dedi.

Başkan Öztürk, “Almanya’da ve Türkiye sadece ticaret ortağı değil, 3 milyondan fazla vatandaşımızın kurduğu bağla tarihi dost iki ülkedir. Almanya’da yaşayan vatandaşlarımız 80 bine yakın işletmesiyle 400 bin kişiye istihdam sağlayarak Almanya ekonomisine sağladıkları büyük katkı ortadadır. Dost ülke Almanya’nın Aşağı Saksonya Eyaleti Ekonomi Bakanı’na davetimizi kabul ederek Konya ve Almanya arasında ikili ilişkileri daha iyi seviyelere getirecek diyalog ortamına katkı sağladıkları için teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Konya ekonomisi hakkında sunum gerçekleştiren Öztürk, “Ülkemiz bu dönemde gelişmesini tüm bölgelerine yayarak devam ettirmektedir. Bu çalışmayla kısa vadede Türkiye’de önemli ticaret şehirleri ortaya çıkacaktır. Konya’da bu şehirlerin başında gelmektedir. Şehrimizin önümüzdeki dönemde uluslararası ticaret merkezi olması yönünde göstergeleri artan dış ticaret rakamlarından almaktayız. Dış ticarette dengeli büyüme sağlayan Konya, bir önceki yıla göre yüzde 20 ihracatını artırmayı başarmıştır. Ülkemizin son on yılda gerçekleştirdiği ihracat ortalamasından daha fazla ihracat gerçekleştiren Konya, ilerleyen yıllarda daha yüksek dış ticaret rakamlarını yakalayacak potansiyele sahiptir” dedi.

Almanya'nın Aşağı Saksonya Eyaleti Ekonomi, Çalışma ve Ulaştırma Bakanı Jörg Bode de Aşağı Saksonya Eyaleti olarak, ön yargıların giderilmesi için çalıştıklarını ifade ederek eyalet hükümetlerinde Almanya’da bir ilk olarak Türk bakan bulunduğunu söyledi. Bakan Bode, vize konusuna değinerek "Vize konusu hem eyaletimiz hem de federal ekonomi bakanlığı için sıkıntı oluşturmaya devam ediyor. Her defasında bu konu için harcanan sürenin aslında normalde iş bağlantıları için harcanması lazım" diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından Almanya Aşağı Saksonya Ekonomi Bakanı Jörg Bode Başkanlığı’nda 36 kişilik Alman Ticaret Heyeti’nin katılımıyla Konya Almanya İkili İş Görüşmeleri gerçekleştirildi. Konya Ticaret Odası’nda gerçekleştirilen programa Konya’dan 100’e yakın işletme temsilcisi katıldı.

Konya ile Almanya arasında ticari işbirliğini artırmak amacıyla düzenlenen ikili iş görüşmeleri toplantısı Konya Ticaret Odası’nda gerçekleştirildi. Konya Ticaret Odası’nın organizasyonuyla gerçekleştirilen toplantıda Alman ticaret heyetinde yer alan firma temsilcileri oluşturulan 25 ayrı masada Konya’da işbirliği yapabilecekleri sektörlerde yer alan Konyalı firma temsilcileriyle ikili iş görüşmelerini gerçekleştirdi. Almanya ve Konya arasında ticaret potansiyel oluşturan sektörlerde Konya’dan 100’e yakın firma temsilcisi görüşmelere katıldı. Toplantılarda firma temsilcileri karşılıklı işbirliği imkânları çerçevesinde görüş alışverişinde bulundu. Firmalar arasındaki görüşmelerde Konya ve Almanya arasında oluşturulan karşılıklı diyalog ortamının iş bağlantıları kurulması açısından olumlu yansıdığı ifade edildi.

221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim