Konya12 °C
221 52 52

HABERLER

Yazı Boyutu :

AHŞAP MALZEMELERİNİN ISIL İŞLEME TABİ TUTULMASI HAKKINDA DUYURU

AHŞAP MALZEMELERİNİN ISIL İŞLEME TABİ TUTULMASI HAKKINDA DUYURU10 Ocak 2020 Cuma 11:11

Konya İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün Ahşap Malzemelerinin Isıl İşleme Tabi Tutulması hakkındaki duyurusu

Sayın Üyemiz;

T.C. Konya Valiliği, İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün  odamıza gönderdiği 16.12.2019 tarihli yazısında;

Ülke olarak taraf olduğumuz Uluslararası Bitki Koruma Sözleşmesi (IPPC), kapsamında zararlı organizmaların ihracatta kullanılan ahşap ambalaj malzemeleri (palet, sandık, kasa, kutu, vs.) ile taşınması ve yayılmasını önlemek üzere şu an uygulamada olan 27.05.2019 tarih ve 29368 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan "Ahşap Ambalaj Malzemelerinin Isıl İşleme Tabi Tutulması ve İşaretlenmesine Dair Yönetmelik" kaldırılarak yeni yönetmelik 25 Mayıs 2019 tarih ve 30784 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanmış ve 01/01/2020 tarihinde yürürlüğe gireceği belirlenmiştir.

İhracat yaptığımız ülkelerin yetkili otoriteleri ISPM-15 standardına göre ısıl işlem uygulaması yapılmamış ahşap ambalaj malzemesinin kullanıldığını tespit etmesi durumunda kendi ülkelerini zararlı organizmalardan korumak için ülkelerine gelen ihraç ürününü kabul etmemekte bunun sonucunda da geri bildirim alınmaktadır.

Alınan geri bildirimlerden dolayı hem ihracatçımız hem de ülkemiz ekonomisi çok büyük zarar görmekte, İhraç edilen ürünün satış işleminin aksamasının ve ülkemize döviz girişinin engellenmesinin yanında İhracatçı ürünün geri iade edilmesinden dolayı nakliye ve diğer işlemlerin ücretlerini ilave olarak ödemek zorunda kalmaktadır. Bunun sonucunda birde uluslararası ticarette kullanılan Türkiye menşeili ürünlerde zararlı organizma riskinin olabileceği algısı oluşmakta ve ülkemiz uluslararası piyasada prestij kaybetmektedir.

01/01/2020 tarihinde yürürlüğe girecek olan yeni yönetmelik kapsamında izin belgeli işletmeler, ihracatçılar ve tedarikçilere eşit sorumluluklar verilmiş ve idari yaptırımlar hepsine birlikte getirilmiştir. Bu yüzden İhracatçılarımızın mağdur olmamaları, ülkemiz ekonomisinin zarar görmemesi için İhracatçı firmaların bilgilendirilmesi , Firmaların Isıl İşlem Malzemelerini satın alırken Fatura üzerinde parti no, tarih ,çeşit, ebad ve miktarın yanında Isıl İşlem bilgisayar çıktılarının da istendiği belirtilmektedir.

Üyelerimizin bilgilerine sunulur.

KONYA TİCARET ODASI BAŞKANLIĞI 

221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim