Konya10 °C
221 52 52

HABERLER

Yazı Boyutu :

AĞIR VASITA ARAÇLARIN ŞEHİR İÇİ TRAFİĞE GİRİŞİYLE İLGİLİ DÜZENLEME

AĞIR VASITA ARAÇLARIN ŞEHİR İÇİ TRAFİĞE GİRİŞİYLE İLGİLİ DÜZENLEME24 Kasım 2016 Perşembe 09:09

Konya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi tarafından hız sınırları yeniden belirlerken şehir merkezine ağır vasıta araç giriş yasağı ile ilgili de yeni düzenlemeler yapıldı.

Konya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi(UKOME)  tarafından,

Ağır vasıta (7 ton ve üzerindeki kamyon, çekici, römork ve yarı römork v.b.) araçların şehir içi trafiğine olumsuz etkilerinin azaltılarak trafik akışkanlığı ile yaya ve taşıt trafik seyir güvenliğinin artırılması amacıyla; UKOME kararı ile anılan ağır vasıta araçların kullanacakları güzergahlar ile bu güzergahları kullanabilecekleri saatlere ilişkin aşağıdaki düzenlemeler yapılmıştır:

  1. Muhlis Koner Caddesi ile Larende Caddesi kavşağından itibaren; Larende Caddesi – Furkan Dede Caddesi – Piri Esat Caddesi – Topraklık Caddesi – Kışlaönü Sokak – Ali Ulvi Kurucu Caddesi – Ankara Caddesi – Ulaşbaba Caddesi – Ahmet Hilmi Nalçacı Caddesi - Vatan Caddesi – Millet Caddesi – Muhlis Koner Caddesi - Muhlis Koner Caddesi ile Larende Caddesi kavşağı sınırları içinde kalan şehir merkezi bölgesine 07:00 – 24:00 saatleri arasında ağır vasıta (7 ton ve üzerindeki kamyon, çekici, römork ve yarı römork v.b.)  araçlar ile 30 ve daha fazla yolcu kapasiteli servis otobüslerinin girmeleri yasaklanmıştır.

  2. a- Antalya Çevreyolundan itibaren Antalya Çevreyolu Caddesi – Adana Çevreyolu Caddesi – Ankara Caddesi – Aliya İzzet Begoviç Caddesi – Aliya İzzet Begoviç Caddesi Yeni İstanbul Caddesi kesişimine kadar olan şehrin doğu bölgesindeki yarım dairenin batısına 07:00 – 10:00 ve 16:00 – 21:00 saatleri arasında ağır vasıta (7 ton ve üzerindeki kamyon, çekici, römork ve yarı römork v.b.)  araçların girmeleri yasaklanmıştır.


b- “a” bendinde belirtilen güzergahlar üzerinden Dr. Sadık Ahmet Caddesi bağlantısını kullanmak suretiyle Tırsan Sanayi sitesine giriş yapacak araçlar yasak saat uygulaması dışında tutulmuştur.


  1. Konya Şeker Fabrikasına yük taşıyan ağır araçların şehir merkezindeki trafiğe doğrudan müdahale etmeden ulaşabilmelerinin sağlanması amacıyla;


a- Isparta – Konya yolundan giriş yapacak ağır vasıta araçların; Beyşehir Caddesi – Sivaslı Ali Kemal Caddesi – Aziz Mahmut Hüdai Caddesini takiben Şeker Fabrikası kamyon giriş - çıkış kapısı.


b- Konya - Seydişehir, Karaman, Adana, Aksaray, Ankara, Afyon yollarından giriş yapacak ağır ağır vasıta araçların ise; Antalya Çevreyolu Caddesi – Adana Çevreyolu Caddesi – Yeni İstanbul Caddesi – Çevreyolu Caddesini takiben Beyşehir Caddesi – Sivaslı Ali Kemal Caddesi – Aziz Mahmut Hüdai Caddesini takiben Şeker Fabrikası kamyon giriş - çıkış kapısı olarak güzergahlar belirlenmiş olup kararın “2/a” bendinde belirtilen yasak saatlere uyulması şartı ile belirtilen güzergahlar kullanılacaktır.


  1. - İl merkezine giriş yapılan çevre yollarının Büyükşehir Belediyesi yapım ve bakım sorumluluğu başlangıç noktasından itibaren merkezdeki tüm cadde ve sokaklara römork takılı traktör girişleri yasaklanmıştır.

  2. Kamyon ve Tır Garajları ile inşaat şantiye alanlarındaki güvenliği sağlanmış alanlar hariç, ağır vasıta (7 ton ve üzerindeki kamyon, çekici, römork ve yarı römork v.b.) araçların şehir merkezindeki boş alanlar (Semt pazarları, otoparklar, boş arsalar vb.) ile tüm cadde ve sokaklara park etmeleri yasaklanmıştır.

  3. Selçuklu İlçesi Musalla Bağları Mahallesinde bulunan Toptancılar Çarşısına ağır vasıta (7 ton ve üzerindeki kamyon, çekici, römork ve yarı römork v.b.)  araçların 07:30 – 18:30 saatleri arasında girişleri yasaklanmıştır.

  4. Ambar ve kargo yükü getiren ağır vasıta (7 ton ve üzerindeki kamyon, çekici, römork ve yarı römork v.b.) araçlar yüklerini depolarına kadar getirecek, şehir içi dağıtım ise küçük araçlarla yapılacaktır.

8- Ağır vasıta (7 ton ve üzerindeki kamyon, çekici, römork ve yarı römork v.b.) araçların yasak saatlerde ve yasaklanan güzergahlara zorunlu giriş – çıkış yapılabilmesi için Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’nden izin alınması gerektiği belirtilmektedir.

Bilgilerinize sunarız.

221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim