Konya19 °C
221 52 52

BLOG >> KTO RAPORLARI >> HAKAN KARAGÖZ

Yazı Boyutu :

ABD BAŞKANLIK SİSTEMİ

ABD BAŞKANLIK SİSTEMİ02 Mart 2017 Perşembe 10:19

ABD, çoğulcu demokrasiye dayalı başkanlık sistemiyle yönetilen federal bir cumhuriyettir. Bu yapı içerisinde 50 Eyalet ve başkent Washington yer almaktadır. Bu sistemde kendi içlerinden bağımsız olan eyaletler, Anayasada tanımlanmıştır.

ABD, çoğulcu demokrasiye dayalı başkanlık sistemiyle yönetilen federal bir cumhuriyettir. Bu yapı içerisinde 50 Eyalet ve başkent Washington yer almaktadır. Bu sistemde kendi içlerinden bağımsız olan eyaletler, Anayasada tanımlanmıştır. Ülkede kuvvetler ayrılığı prensibi hakimdir.
ABD Başkanı, yürütmenin başı olarak Federal hükümetin politikalarını belirler ve yürütmesini sağlar. Buna ilave olarak Başkan, vergiler ve ticari konularda karar vermek ve tedbir almakla yetkilidir.
ABD Kongresi; Senato ve Temsilciler Meclisi olarak iki ayrı yasama biriminden oluşmaktadır. Senato, her eyaletten 2 üye olmak üzere 100 sandalyeden oluşur, 435 sandalyeli Temsilciler Meclisinin ise görev süresi 2 yıldır. [Devamı]

221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim