Konya-6 °C
221 52 52

BASIN ODASI

Yazı Boyutu :

2011 BÜYÜME

2011 BÜYÜME02 Nisan 2012 Pazartesi 16:40

KTO Başkanı Selçuk Öztürk, dünyada Çin’den sonra ikinci sırada gelen Türkiye’nin yüzde 8,5’lik oranla yakaladığı büyüme rakamının özel sektörün başarısı olarak değerlendirdi.

 

Sayı    : 2012/021                                                                                        
Konu  : 2011 Büyüme                                                                                            

BASIN BÜLTENİ

 

     KTO Başkanı Selçuk Öztürk, dünyada Çin’den sonra ikinci sırada gelen Türkiye’nin yüzde 8,5’lik oranla yakaladığı büyüme rakamının özel sektörün başarısı olarak değerlendirdi. Öztürk, ithalatın büyümede artan etkisinin yurt içi yatırımların desteklenerek dengelenmesi gerektiğini söyledi.

Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk, 2011 tamamında gerçekleşen yüzde 8,5’lik büyümenin iş dünyasınca beklenen bir gelişme olduğunu söyledi. Öztürk, “Hükümetimizin öngördüğü şekilde büyüme dengeli seviyeye getirilmeye çalışılmaktadır. 2011’in son çeyreği itibariyle yüzde 5.2’lik büyüme bunu göstermektedir. Yurt içi yatırımların düşük katkı sağladığı büyümeye son iki çeyrek itibariyle ithalatın katkısı fazla olmuştur. Bu dönemde yurt içi üretimin ve dış ticaretin büyümeye dengeli katkısı sağlanmalıdır. Cari açığı tetikleyen, üretim kaynaklı olmayan bu durumun düzelmesi için ihracatın büyümeye ithalattan daha fazla katkı sağlaması gerekmektedir” dedi.

Başkan Öztürk, “Devlet - özel sektör işbirliğiyle, ülkemiz ekonomisinde verimlilik artırılmalı, yurt içi yatırımlar teşvik edilerek ithalatı azaltıcı ekonomik modelinin fiilen hayata geçirilmesine yönelik çalışmalara önem verilmesi gerekmektedir. Kriz döneminin ardından büyümenin itici gücünü özel sektörümüz oluşturmuştur. Özel sektörümüzü destekleyecek, rekabet gücünü artıracak politikalara ağırlık vermeliyiz” şeklinde konuştu.

221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim