Konya20 °C
221 52 52

BLOG >> KTO RAPORLARI >> AHMET ÇELİK

Yazı Boyutu :

15 TEMMUZ'UN TÜRKİYE VE KONYA İŞ ÂLEMİNE ETKİLERİ

15 TEMMUZ'UN TÜRKİYE VE KONYA İŞ ÂLEMİNE ETKİLERİ31 Ocak 2019 Perşembe 16:57

15 Temmuz darbe girişimi; 2002-2016 döneminde birçok kez dayanıklılığı test edilen Türkiye ekonomisi için en zor sınav olmuştur. Darbe girişiminin Türkiye’nin siyasi istikrarının yanı sıra ekonomik büyüme ve kalkınma hedeflerine de kastettiği aşikârdır.

Piyasalar açısından değerlendirdiğimizde 15 Temmuz’un ekonomiyi beklenenden daha az ölçüde etkilediğini görmekteyiz. Bu durumun temel nedeni Merkez Bankası ve ekonomi yönetiminin hızlı bir şekilde gerekli tedbirleri alarak piyasaları yatıştırmasıdır. Darbe girişiminin ardından uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Standard&Poor’s, Moody’s ve Fitch’in Türkiye’nin kredi notu hakkında yaptığı açıklamalarda ise kuruluşların olumsuz bir tavır takındığı görülmüştür.

Fitch, darbe girişiminin Türkiye’de siyasi riskleri artırdığı ve Türk hükümetinin vereceği tepkilerin not değerlendirmesinde etkili olacağı açıklamasını yaparken; S&P, siyasi ortamı gerekçe göstererek Türkiye’nin notunu düşürmüştür. Bir diğer kredi derecelendirme kuruluşu olan Moody’s de Türkiye’yi yatırım yapılabilir seviyedeki kredi notunu düşürmekle tehdit etmesiyle darbe girişiminin bir diğer küresel ayağı olduğunu göstermiştir. Bu olumsuz bakış ve kredi notunun düşürülmesi ilk etapta uluslararası yatırımcılar ve piyasalar açısından Türkiye’ye karşı adil olmayan tavırlarının göstergesidir. [Devamı]

221 52 52
Bu Web Sitesi, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının desteklediği "Yenilenen Tanıtım Vizyonu ile KTO" Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Konya Ticaret Odası’na aittir ve T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının görüşlerini yansıtmaz.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim